" alt="" />
" alt="" />
ZİYARETÇİ SAYISI
IP Adresiniz: 52.87.253.202
Online Ziyaretçi: 12
Bugün Toplam: 5420
Dün Toplam: 5976
Genel Toplam: 15441062
HABER ARAMA
 
 
ÖNEMLİ LİNKLER
HAVA TAHMİNİ

Şehir Seçiniz

AİHM BU SORULARA CEVAP BEKLİYOR!

Tarih:

01 Aralık 2017 Cuma 14:27

Okunma:

2117

Yorum:

0     Yorum Yaz

AİHM BU SORULARA CEVAP BEKLİYOR!

AİHM BU SORULARA CEVAP BEKLİYOR!
Bazı kişi ve kurumlar  Türkiye Futbol Federasyonu Tahkim Kurulu‘ kararlarını doğru bulmadığı için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne AİHM) başvurdular. AİHM,  başvurularda yer alan iddialar ışığında, Türkiye Cumhuriyeti devletine bazı sorular gönderdi.
AİHM, devlete İbrahim Tokmak‘ın başvurusu ile Deniz Naki ve Amed Sportif Faaliyetler Kulübü Derneği‘nin ortak başvurusu hakkında sorular gönderdi.

ESKİ İL HAKEMİ İBRAHİM TOKMAK BAŞVURUSU

Bu başvurulardan biri TFF eski UYH hakemi İbrahim Tokmak‘a ait. Tokmak, kamuya kapalı, gizli Facebook hesabında futbolla ilgisi olmayan bir paylaşımda bulundu. PFDK, Tokmak‘a 3 ay hak mahrumiyeti cezası verdi. Bu ceza otomatikman hakemlikten men anlamına geliyordu. TFF Tahkim Kurulu, duruşma talebini kabul etmedi ve itirazı reddetti.
Tokmak, bu kararın ardından, ifade özgürlüğüne müdahale edildiği ve adil yargılanmadığı iddiasıyla Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvurdu.
AİHM, Tokmak‘ın başvurusunda yer alan iddialar ışığında, Türkiye Cumhuriyeti devletine bazı sorular gönderdi. Bu sorular aşağıdaki gibidir:
1. Futbol Federasyonu’nun kurulları tarafından verilen ceza, başvurucunun ifade özgürlüğüne ve özellikle bilgi ve fikirlerini açıklama özgürlüğüne müdahale teşkil ediyor mu?
Olumlu yanıt verilmesi halinde, özellikle iletinin içeriği  ve iletinin yayınlanmasının sonuçları dikkate alındığında, bu müdahale kanun tarafından öngörülen ve gerekli bir müdahale miydi? 
2. Sözleşme’nin 6’ncı maddesi, Futbol Federasyonu kurulları önündeki yargılamaya uygulanabilir miydi?
Futbol Federasyonu’nun Disiplin Kurulu ve Tahkim Kurulu önündeki yargılama, özellikle bu kurulların oluşumu ve organizasyonu ile ilgili düzenleme, Tahkim Kurulu’na başvuru ücreti ve adli yardım sisteminin yokluğu, Disiplin Kurulu ve Tahkim Kuruluna savunmasını sunması için başvurucuya tanınan süre, bu kurulların gerekçeli kararlarının başvurucuya tebliği süresi göz önüne alındığında Sözleşme’nin 6/1 maddesinin öngördüğü adil yargılanmayı teminat altına alıyor muydu?
Başvurucunun davasına bakan Futbol Federasyonu’nun Disiplin Kurulu ve Tahkim Kurulu üyeleri, özellikle atama usulü ve görev süreleri dikkate alındığında, Sözleşme’nin 6/1 maddesinin öngördüğü şekilde bağımsız ve tarafsızlar mıydı?
Başvurucunun davası, Sözleşme’nin 6/1 hükmü gereğince kamuya açık görüldü mü? Futbol Federasyonu’nun Disiplin Kurulu ve Tahkim Kurulu önünde duruşma yapılmaması, Sözleşme’nin 6/1 maddesi ile uyumlu mu?
3. Futbol Federasyonu Disiplin Kurulu ve Tahkim Kurulu’nun kararlarına karşı yargı yoluna başvurulmasının imkansız olması, Sözleşme’nin 6/1 maddesinin teminat altına aldığı herkesin davasının bir mahkeme tarafından görülmesini isteme hakkı ve Sözleşme’nin 13’üncü maddesinin teminat altına aldığı Sözleşme’deki hakların ve özgürlüklerden faydalanmak için ulusal bir merciye başvuru hakkı ile uyumlu mudur?
4. Başvurucu, siyasi görüşleri sebebiyle, Sözleşme’nin 10’uncu maddesiyle birlikte 14’üncü maddesine aykırı olarak, ayrımcılık mağduru mudur? 
Özellikle, başvurucu, İslamcı ideolojiyi savunan bir yazar hakkındaki iletilerin cezalandırılmasını amaçlayan yaptırım sebebiyle farklı uygulamaya tabi tutulmuş mudur?
Olumlu yanıt halinde, farklı uygulama meşru bir amaç izliyor muydu ve makul bir sebebi var mıydı?
5. Başvurucu, üyelerinin geçmişte esaslı bir ayrımcılığa uğradıkları hassas bir sosyal gruba dahil midir? Olumlu yanıt halinde, başvurucuya uygulanan farklı muameleyi haklı kılan çok önemli nedenler mevcut muydu?
Bakalım bu soruların cevabı ne olacak?
    

Etiketler:

YORUMLAR

Can
Bravo hakem arkadaşa tek başına mücadele hiç bir hakeminin arkasında durmayan dernek eminim bundan bile haberi yoktur sizin aracılığınızla ögrenmiştir
12 Aralık 2017 Salı 08:39

YORUM YAP

Ad Soyad:
E-Posta:
Yorum:
REKLAMLAR Memoil
REKLAMLAR " alt="" />
" alt="" />
FACEBOOK SAYFAMIZ