" alt="" />
" alt="" />
ZİYARETÇİ SAYISI
IP Adresiniz: 18.204.55.168
Online Ziyaretçi: 14
Bugün Toplam: 12495
Dün Toplam: 8925
Genel Toplam: 18737523
HABER ARAMA
 
 
ÖNEMLİ LİNKLER
HAVA TAHMİNİ

Şehir Seçiniz

AİHM TÜRK FUTBOLUNUN TARİHİNİ Mİ DEĞİŞTİRECEK?

Tarih:

29 Ocak 2020 Çarşamba 13:56

Okunma:

2139

Yorum:

0     Yorum Yaz

AİHM TÜRK FUTBOLUNUN TARİHİNİ Mİ DEĞİŞTİRECEK?

AİHM TÜRK FUTBOLUNUN TARİHİNİ Mİ DEĞİŞTİRECEK?
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Tahkim Kurulu'nun Trabzonspor'un eski futbolcusu Ömer Rıza ve hakem Serkan Akal hakkında verdiği kararlarda adil yargılanma hakkının ihlal edildiğine hükmetti.

AİHM, Ömer Rıza ve Serkan Akal'ın TFF Tahkim Kurulu'nun kendileri hakkında verdiği kararlara ilişkin yaptıkları başvuruyu karara bağladı.

Mahkeme, TFF Tahkim Kurulu'nun Rıza ve Akal hakkında verdiği kararda Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin (AİHS) adil yargılanma hakkını içeren 6'ıncı maddesinin ihlal edildiğine hükmetti.

TFF yönetim kurulunun Tahkim Kurulu'na baskı yaptığı ileri sürülen kararda, Türkiye'nin TFF Tahkim Kurulu'nun daha bağımsız ve tarafsız çalışabilmesi için önlemler alması gerektiği belirtildi.

Kararda, Türkiye'nin Rıza ve Akal'a 12 bin 500'er avro tazminat, Rıza'ya 6 bin 975 avro mahkeme masrafı ödemesi gerektiği ifade edildi.

Ömer Rıza, 2008-2009 sezonun ortasında kulübe haber vermeden Trabzonspor'dan ayrılmış ve İngiltere'ye gitmişti. Bunun üzerine TFF Tahkim Kurulu, Ömer Rıza'nın Trabzonspor'a 129 bin 353 TL ödemesine karar vermişti. Rıza, 2010'da AİHM'ye başvurmuştu.

Merkez Hakem Kurulu, 2015'te Serkan Akal'ın üst klasman yardımcı hakem listesinden çıkarmıştı. Bunun üzerine Akal TFF Tahkim Kurulu'na başvurmuştu ancak başvurusu reddedilmişti. Akal daha sonra AİHM'ye başvurmuştu.

HAKEM SERKAN AKAL ŞİKAYETÇİ OLDU 12.500 EURO KAZANDI!
 
Zonguldaklı hakem Serkan Akal da TFF Tahkim Kurulu’ndan şikayetçiydi. Akal, TFF’ye bağlı Merkez Hakem Kurulu tarafından başvurucunun 2015-2016 sezonunda üst klasman yardımcı hakem listesinden çıkartılması sonrası adil yargılanma hakkının ihlal edildiğini savunuyordu. Merkez Hakem Kurulu kararına karşı Tahkim Kuruluna başvuran hakem Serkan Akal’ın duruşmalı yargılama talebi reddedilmiş ve Merkez Hakem Kurulu’nun beyanları da kendisine verilmemişti. TFF Tahkim Kurulu başvurunun yeniden inceleme talebini geri çevirmişti.
REZAN EPÖZDEMİR ŞÖYLE DEĞERLENDİRDİ
 
Kararın ardından Avukat Rezan Epözdemir hukuki süreci ve çıkan sonucu şöyle değerlendirdi.
Verilen karar da emsal niteliğinde” diyen Epözdemir, “AİHM kararında çoğunun kulüp yöneticiliği de yapmış olan Türkiye Futbol Federasyonu'nun yönetim kurulunun, tahkim kurulunu atamasının tarafsız ve adil yargılanma hakkını ihlal ettiğine vurgu yapılıyor” dedi.
Epözdemir açıklamasının devamında ise şu ifadeleri kullanıyor:
“Bağımsızlık yemini etmediğine vurgu yapılıyor kararda. Bağımsız yargılanma hakkına aykırı olduğunu ihlal edildiğini aktarıyor.
AİHM, gerekçesinde bu durumun Türk futboluyla ilgili artık yapısal bir sorun olduğunu söylüyor.
Tahkim kurulu kapalı devre çalışır, anayasaya göre tahkimin kararlarına mahkeme yoluyla itiraz edilemez. Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu kararlarını onayan futboldaki üst merciidir. Fakat bu durum hayatın olağan akışına aykırıdır. Maaşını Türkiye Futbol Federasyondan alan ve TFF tarafından seçilen tahkim kurulun üylerinin, TFF’nin aldığı maç tekrarı kararına yönelik itirazlar sonucunda aykırı ve aleyhte bir karar alması bekleniyor. Buradan bağımsız yargılama çıkmaz.
Spor Hukukçuları Av. Duygu Demir ve Av. Zeki Edibali Serkan Akal’ın hakkının yendiği tescillendi diyorlar. Serkan Akal’ın Sadece 12.500 AVRO ile yetinmeyeceğini, maddi ve manevi tazminat davası açacağını belirtiyorlar.
Bu karar aslında tarihi bir karar. AİHM bundan sonra Türkiye’den gelecek dosyalarla dolabilir. Bu karar ile Kulüpler, Antrenörler, Futbolcular ve hakemler için “EMSAL” bir karar. Başvuru yapıldığında öyle uzun süreli olmaz. Emsal karara bakılarak hızlandırılmış kararlar çıkabilir.
Sonuçta bu karar: Türk Futbol Tarihini değiştirebilecek nitelikte olabilir.  
  

Etiketler:

YORUMLAR

Muzaffer ÇEÇEN-ANKARA
Serkan Akal kardeşimi tebrik ediyorum.Hakkını sonuna kadar aradığı için.Bu herkese örnek olmalıdır.Emsal karar çok yerindedir.Ama kararı; uygulayıcıların yerine getireceğine inancım yok.Yine de hayırlı olsun.
05 Şubat 2020 Çarşamba 22:58
DERVİŞ KAYA
herna kadar özerk bir yapısı olsada tff'nun hakem ve gözlemci klasman belirlemelerinde mutlaka belli-başlı vede net kriterleri olmalıdır. vay senin kaşının üstünde niye alnın duruyor deyip insanların haklarını gasp edemezsiniz. ederseniz bu kul hakkıdır kul hakkı yemek haramdır. bugün derviş kaya o koltukta oturuyor yarın defolup gidecek giderken arkasından hoş bir sedamı? yoksa nahoş bir ..... not: hakem ücretlerinden bir haber yok. tff CEO ile yönetilmeye başlandı. SAYGILARIMLA.
05 Şubat 2020 Çarşamba 08:47
DERVİŞ KAYA
HERNE KADAR FEDERASYONUN ÖZERK BİR YAPISI OLSA DAHİ YİNEDE İNSAN ONURUNA YAKIŞIR VE YARAŞIR BELİRLEYİCİ VE NET KRİTERLER KOYMALI VE HAKEM ALIMLARINI O KRİTERLERE GÖRE BELİRLEMELİ, SENİN KAŞININ ÜSTÜNDE NİYE ALNIN DURUYOR DEYİPTE İNSANLARI MAĞDUR ETMEMEK GEREK. BUGÜN DEĞİL AMA YARIN BİRİ ÇIKAR BUNUN HESABINI SORAR. Riva / Beykoz / İstanbul / Beylerbeyi / Üsküdar / İstanbul / Balgat / Ankara BURALAR KİMSENİN BABASININ MALI DEĞİLDİR. DERVİŞ KAYA BUGÜN VAR YARIN DEFOLUP GİDECEK, GİTTİĞİNDE ARKASINDA HOŞ SEDA BIRAKMAK MI GEREK YOKSA NAHOŞ... SAYGILARIMLA...
03 Şubat 2020 Pazartesi 14:21

YORUM YAP

Ad Soyad:
E-Posta:
Yorum:
REKLAMLAR Memoil
REKLAMLAR " alt="" />
" alt="" />
FACEBOOK SAYFAMIZ