" alt="" />
" alt="" />
ZİYARETÇİ SAYISI
IP Adresiniz: 54.221.147.93
Online Ziyaretçi: 24
Bugün Toplam: 4027
Dün Toplam: 8795
Genel Toplam: 15182679
HABER ARAMA
 
 
ÖNEMLİ LİNKLER
HAVA TAHMİNİ

Şehir Seçiniz

AYDIN KANKAŞ'DAN FANATİKLERE GÖZDAĞI

Tarih:

13 Aralık 2017 Çarşamba 21:34

Okunma:

2123

Yorum:

0     Yorum Yaz

AYDIN KANKAŞ'DAN FANATİKLERE GÖZDAĞI

AYDIN KANKAŞ'DAN FANATİKLERE GÖZDAĞI
Hakemlik, yaşamın her anında ihtiyaç duyduğumuz adalet olgusunun sahalarda var olmasını sağlama işidir. Büyük özveri ve fedakârlık isteyen bu kutsal mesleği ellerinden geldiğince doğru ve hakkaniyetli biçimde icra eden, futbol sahalarında adalet dağıtan 2000’e yakın hakeme başkanlık yapmak ise benim için büyük bir onur kaynağıdır. Her biri birbirinden değerli bu kardeşlerimizin, görevlerini en doğru biçimde yerine getirmek için sarf ettikleri üstün gayretin kamuoyunca bilinmesini isterim. Pazartesi ve Cuma günleri gerek üst klasmanlara gerekse iş yaşamlarına hazırlık amacıyla Türkiye Faal Futbol Hakemleri ve Gözlemcileri Derneği (TFFHGD) İstanbul Şubesi’nin düzenlediği ücretsiz İngilizce kurslarına katılan hakemlerimiz, Salı ve Perşembe günleri de her iki yakada düzenlenen zorunlu antrenmanlarda hafta sonları görev alacakları müsabakalar için fiziksel eğitimlerini gerçekleştiriyorlar. Çarşamba günleri düzenlenen eğitimlerde ise hakemlerimize değişen oyun kuralları ve kuralların yorumlanmasıyla ilgili bilgiler veriliyor. Hafta sonları da amatör müsabakalarda görev alarak haftanın her günü hakemlikle alakalı bir aktivitenin içerisinde olan bu kardeşlerimize haksızlık yapılmaması siz futbol kamuoyundan en büyük temennimdir.
 
İstanbul, çoğu alanda olduğu gibi futbol ve hakemlikte de Türkiye’nin lokomotifi konumundadır. Haftalık oynanan maç sayısı, ülkemizdeki birçok ilinin bir sezonda oynadığı maç sayılarının toplamından daha fazla olup bu durum bazen bizleri de zorlayabilmektedir.
 
Hakem sayısının zaman zaman yetersiz kalması nedeniyle Merkez Hakem Kurulu’nun onayı doğrultusunda her yıl belirli aralıklarla aday hakem kursları düzenlemekteyiz. 2017 yılındaki aday hakem kursumuzu geçtiğimiz ay içerisinde yoğun katılım nedeniyle üç ayrı kur halinde gerçekleştirdik. İnternet üzerinden aldığımız başvuruların sayısı 2104’ü bulurken tüm hakem adaylarımızı mülakat için İl Hakem Kurulu’nda ağırladık. Bölgesel ve İl Hakem Kurulu üyelerimiz tarafından gerçekleştirilen mülakatlar sonrası genç hakem adaylarımızı üç gruba ayırdıktan sonra her hafta bir gruba önce kural, ardından da saha eğitimleri verdik. Eğitimler sonrası yazılı sınavdan başarıyla geçen ve gerekli evrakları kurulumuza ibraz eden toplam 612 hakem adayımız, Türkiye Futbol Federasyonu’ndaki işlemlerinin tamamlanmasıyla en kısa sürede amatör müsabakalarda görev almaya başlayacak. İstanbul ve Türk hakemliği için hayırlı olmasını temenni ediyor, yeni hakemlerimize görev alacakları müsabakalarda şimdiden üstün başarılar diliyorum.
 
Amatör futbol müsabakalarının sağlıklı bir şekilde oynanması ve tamamlanması adına hakem camiası olarak gerek saha içinde gerek saha dışında elimizden geleni fazlasıyla yaptığımız aşikâr olup ne yazık ki bunun görmezden gelinmesi ve sahalarda görmek istemediğimiz olayların son dönemde büyük artış göstermesi bizi derinden üzmektedir. 14. haftasını geride bıraktığımız bu sezonda birçok kez hakemlerimize karşı fiili saldırılar gerçekleştirilmiş ve maçlar bu nedenle yarıda kalmıştır. Saha içinde yapılan saldırılar yetmiyormuş gibi bir maçtan sonra karşılaşmayı yöneten hakemimizi otobüs durağına kadar takip eden holiganların orada saldırmaya çalıştığına ve tesadüfen durakta bulunan saha komiserinin araya girip hakemimizi kurtardığına şahit olduk. Futbol ruhuyla asla bağdaştıramadığımız bu şiddet olayları sonrası daima hakemlerimizin yanında olduk. Futbol İl Temsilciliği ile koordineli bir biçimde bu olaylara sebebiyet veren tüm futbolcu, antrenör ve yöneticilerin azami cezaları almaları hususunda ısrarcı olduk. Onun dışında adli işlem gerektiren durumlarda da ilgili makamlarla iletişime geçerek davaların takipçisi olduk. Amacımız, böylelikle saldırıların önüne geçmek ve suça teşviği engellemeyebilmek…
 
Hakemlerimize yapılan saldırıların önüne geçmeye çalıştığımız şu günlerde kulüpler arası çatışmalar da gündemi meşgul etmeye başladı. Son dönemde en üst amatör ligden alt kategorideki futbol şenliklerine ve dahi okul müsabakalarına kadar birçok karşılaşmada takımlar arasındaki husumetin kavgaya dönüştüğüne şahit oluyoruz. Geçmiş yıllardan kalma sürtüşmelerin, “hesaplaşma” adı altında istenmeyen ve büyük çapta olaylara sebebiyet verdiği bu kavgalar da en az hakemlerimize yapılan saldırılar kadar amatör futbola zarar vermektedir. Kulüplerimiz bu olaylar sebebiyle sahaya çıkmaktan imtina etmekte, en üst seviyeye çıkarılan güvenlik önlemlerinin dahi zaman zaman yetersiz kalmaktadır.  Bu konuda kurulumuz, derneğimiz ve Futbol İl Temsilciliğimiz, kolluk kuvvetleriyle koordineli biçimde çabalamakta ancak bir takım futbol düşmanlarına engel olunamamaktadır. Gayemiz yalnızca hakemlerimizi değil, futbola hizmet eden tüm paydaşlarımızı korumaktır. Saldırılardan yalnızca hakemlerimiz değil antrenörlerden yöneticilere, futbolculardan saha komiserlerine, sağlıkçılara kadar herkes nasibini almaktadır. Bu noktada insan sağlığının tüm şampiyonluklardan, kupalardan daha önemli olduğunun altını çizmeliyiz. Ayrıca sahadaki tüm futbol emekçilerine karşı yapılan galiz küfürlü saldırılar da bizi derinden üzmektedir. Her insanın kutsalı olan anne, eş, kardeş ve çocuklarımıza yönelik kötü sözler herkesi incitmektedir. İlerleyen süreçte en büyük misyonumuz bu tür çirkinlikleri engellemek ve futbol sahalarını savaş alanı olarak gören zihniyeti tamamen yok etmek olacaktır. Türk futbolunun bilhassa amatörden başlayarak büyümesi ve gelişmesi adına canlarını dişlerine takan tüm emekçilerin yararına olacak bu huzur ortamını en kısa zamanda temin edebilmek dileğiyle siz değerli futbol camiasına saygılarımı sunuyor, kısa süre sonra karşılayacağımız yeni yılın hepimize huzur ve mutluluk getirmesini diliyorum.
 
Aydın KANKAŞ
İstanbul İl Hakem Kurulu Başkanı  

Etiketler:

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamış

YORUM YAP

Ad Soyad:
E-Posta:
Yorum:
REKLAMLAR Memoil
REKLAMLAR " alt="" />
" alt="" />
FACEBOOK SAYFAMIZ