" alt="" />
" alt="" />
ZİYARETÇİ SAYISI
IP Adresiniz: 54.221.147.93
Online Ziyaretçi: 20
Bugün Toplam: 4409
Dün Toplam: 8795
Genel Toplam: 15183061
HABER ARAMA
 
 
ÖNEMLİ LİNKLER
HAVA TAHMİNİ

Şehir Seçiniz

BİRİLERİ İŞ BAŞINDA!

Tarih:

23 Mayıs 2014 Cuma 00:55

Okunma:

3576

Yorum:

0     Yorum Yaz

BİRİLERİ İŞ BAŞINDA!

BİRİLERİ İŞ BAŞINDA!
Sezon sonu yaklaşıyor. Klasmanlar belirlenecek. Durumları iyi olmayanlar, klasmanımı nasıl korurum diye cinliklere başladılar bile.
Bu yazıyı yazmamızdaki neden birilerini karalamak değil yanlışa dur demek içindir.
 
Buna kimler tenezzül ediyor?

1-Kötü niyetli olanlar
2-Yurt dışına gidenler
3-Askere gidenler
4-Gerçekten sakatlananlar
5-Koşamayanlar
6-Düşük not alanlar
 
Eskiden klasmanı dondurma vardı. Bu sahte-karlıklar yüzünden MHK talimat değişikliğine gitti ve dordurma yerine mazeret sınavı şeklinde değiştirdi.
MHK, 2-3 aydan fazla sağlık raporu alanların raporunu TFF Sağlık Kuruluna gönderiyor ve onların onayını alıyor. Rapor geçerli ise eli kolu bağlanıyor.
 
Bir kere kurunun yanında yaş da yanmamalı. Mesela Üst Klasman Hakemi Tayfur Özkan gerçekten sakatlandı. MHK bu arkadaşın sakatlığının ciddi olduğunu gördü ve koruma altına aldı.
Askere gidenlerin durumlarına bakılmalı. Eğer hakem sene başında askere giderse diyeceksiniz ki harbi çocuk. Niyeti iyi.
Yok, askere klasmandaki durumu kritik iken giderse hadi yavrum sana güle güle. Hayırlı teskereler dilerim denmeli ve hemen klasman düşürülmeli. MHK bu tür olaylara tenezzül eden sahte-karların maskelerini inşallah düşürür. Bu anlattıklarımıza yarası olan gocunsun.
 
Üst klasmanlarda görev yapanlar nottan dolayı zor düşer. 7.9 alanlar bile ertesi hafta maça gittiler.
Ulusalda düşük puan alanlar alt liglerde görev alıp yukarı çıktılar. Burada olan Bölgesel hakemlere oldu. Düşük puan aldı ve çok beklediler  alt ligleri olmadığı için.
 
MHK, hakemlerden standart olmasını isterken bazı komite üyeleri “her yiğidin yoğurt yiyişi ayrıdır” dercesine hareket edecekler. Bunu klasmanlar yapıldığında göreceğiz. Bazıları Bölgesel hakemlik için 25 yaştan yukarı adam yazmazken bazıları da 30 yaş üzeri insanları koyarlarsa şaşırmayalım.
 
MHK, hakemlerini iyi tanımalı. Niyet çok önemli. Mazerete kalmak isteyen hakemlerin iyi mi yoksa kötü niyetli mi? Olduğunu iyi analiz etmeli ve adaletli karar vermeli.
Bazı komite üyeleri bölgelerinde alt liglerdeki hakemleri pek tanımıyorlar. Kimlere güveniyorlar? Bölgesel hakem kurullarına yada illerdeki İHK’lara..
Peki, bu güvendikleri insanlar yanlı davranma durumları söz konusu mu? Ehh olabilir her zaman olduğu gibi..!
İşte her şey burada yatıyor. MHK üyeleri bölgelerindeki sorumlu oldukları hakemlerini iyi tanımalı. “Uzaktan davulun sesi hoş gelir”

Bu ülke yetenekli hakem diye kampa çağrılan hakemlerin sene sonu klasman düştüğünü çok gördü.
Mentörlük sistemi ülkemizde uygulanmaya başladıktan sonra hakemlerin psikolojik durumları bozuldu. Kendilerini kobay gibi görmeye başladılar..!

Niye peki? Çünkü mentörü olanlar hep yukarılara çıkıyor da ondan..

Bu ülkede mentör sadece genç hakemlere ve alt liglere verilmeli. Yoksa hakem falan yetişmez. Birileri para kazanacak diye, UEFA hakem konvansiyonuna hoş görüneceğiz diye uygulama yapılmamalı.

Hadi bana şunu söyleyin; Mentörü olmayan ulusal hakemlerden de Üst klasman hakemi olacak değin. İşte o zaman ben de sizi avucumun içi patlayana kadar alkışlayayım. Ben mentör görevlendirmesi yapıldığında sene başında kimlerin yukarılara çıkacağını söylüyorum ve yüzde 99 doğru çıkıyor. Buna da çok kişi şahit oldu.

Bu ülke kendine has özellikleri olan bir ülke. Feodal yapının izleri henüz kaybolmadı. Ağalılığı, beyliğin hüküm sürdüğü, erkin sınırladığı zorladığı bir ülkede ben yaptım oldu diyemezsiniz..!
Adalet herkes için olmalı. Görev dağılımı, atamalar, terfiler adaletli şekilde yapılırsa herkes kendi kaderine razı olur.

Kamuoyunda genel kanı nedir?

Ahbap- çavuş ilişkisi ile adamı olan bir yere gelir iddiaları mide bulandırıyor.
Gelin güzel bir talimat ile Sezarın hakkını sezara verelim. MHK üyeleri terfilerde standardı yakalasın. Eşit ve adil bir klasman yapsınlar. Hep beraber “HELAL OLSUN” diyelim..
Siz ne dersiniz bu gerçekleşir mi? Karamsar olmayın canım. Zaman yaklaştı bekleyip göreceğiz..
 
 
 
 

Etiketler:

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamış

YORUM YAP

Ad Soyad:
E-Posta:
Yorum:
REKLAMLAR Memoil
REKLAMLAR " alt="" />
" alt="" />
FACEBOOK SAYFAMIZ