" alt="" />
" alt="" />
ZİYARETÇİ SAYISI
IP Adresiniz: 54.221.147.93
Online Ziyaretçi: 16
Bugün Toplam: 3935
Dün Toplam: 8795
Genel Toplam: 15182587
HABER ARAMA
 
 
ÖNEMLİ LİNKLER
HAVA TAHMİNİ

Şehir Seçiniz

BOYLARI NEDEN KISALDI?

Tarih:

06 Şubat 2014 Perşembe 16:07

Okunma:

4403

Yorum:

0     Yorum Yaz

BOYLARI NEDEN KISALDI?

BOYLARI NEDEN KISALDI?
 Hakemlerimize en çok sorulan sorulardan bir tanesi de şudur; Hakemlik mi daha zor yardımcı hakemlik mi?
Kimisi hakemlik daha zor der kimisi ise yardımcı hakemlik daha zordur derler..

Hakemlik zor diyenlerin görüşleri şöyledir.. Maçın mutlak hakemi hakemdir. Dolaysıyla hakemlerin işi daha zordur. Sürekli koşacaksın, diyagonale gireceksin, kargaşa içinde olacaksın, atmosferi zor müsabakalarda anında işin içine gireceksin, adam atacaksın, hayati dakikalarda penaltı vereceksin v.s işte bu yüzden hakemlik daha zordur derler.

Diğer kesim olan yardımcı hakemlerde görev zorluklarını şöyle sıralarlar..

Bizim işimiz daha zor nedeni ise hakem maç içerisinde hiç üşümez. Sürekli koşu halindedir ve üşümek yada hastalanma gibi durum söz konusu değildir. Bizler baktığımız alana akın gelmediği zaman soğuk havalarda adeta taş kesiliyoruz.  Normal koşu yapmadığımız için adale gruplarımız değişti. Yan yan, geri geri ve düz koşuyoruz. Normal koşu ile yan yan koşu arasında ki farkı siz düşünün. Ayrıca tribüne yakın olduğumuz için yanıcı, parlayıcı, pet şişe telefon, cüzdan, ayakkabılar bize atılıyor. Edilen küfürleri biz duyuyoruz hakem değil diyorlar.

Bütün bunlar konuşulurken Türk hakemliğini en yakından takip eden biri olarak bir konuya dikkatinizi çekmek istiyorum..

Eskiden hakem – yan hakem(Yardımcı) yoktu. 2-3 liglerde görev yapan hakemler 1. Lige(Süper) yan hakem olarak giderlerdi. Bu yardımcı hakemler genellikle uzun boylulardan seçilirdi.

İsterseniz bir nostalji yapalım ve bu işimler kimlermiş bir hatırlayalım..

Uzun boylu yardımcı hakemler kimlerdi?

Sina Özcan-İsmail Hendek-Celal Çerezci- İbrahim Yazıcı-Cengiz Demirpençe-Yüksek Okçuoğlu- Sabri Çelik- Osman Avcı-Mehmet Tanju Gökmen-Bedahat Cerrah-Rauf Afir-Asım Yazıcıoğlu- Orhan Nedim Ayık- Sermek Kaftancı- Cemil Yıldız- Fahrettin Kahveci-Kemal Akay- Yaşar Marmara- Yaşar Yılmazoğlu- Cumhur Demir- Şeref Kuşdemir- Oğuz Sarvan- Seyfi Gözaydın-Burhan Koçak-Yılmaz Dinçer- Hamza Işın-Hüseyin Karaca-Sait Acarbay- Nuri Kelebek-Mustafa Erek- Nedim Göklü- Özer Kızıltan bir de Sanatçı Müjdat Gezen’in babası Necdet Gezen uzun boylu yardımcı hakemlerdi..
Günümüz futbolunun hızlanması, sahaların çim olması, topların su geçirmez maddelerden yapılması nedeniyle futbol hızlandı.

1992 yılından itibaren de ülkemizde uzman yardımcı hakem kadrosunun  kurulması ile hakemlerin fizikleri de tartışılmaya başlandı.

İlk uzman yardımcı hakem kadrosu  Türkiye şartlarına göre tespit edildi ve 1.75 cm ile yukarısı oldu. İçlerinde Celil Aykan , Cengiz Akyüz gibi uzun boylularda vardı ama çok kısa da yoktu.

1.75 -1.80 cm arasında olanlar revaçta. Yardımcı hakemlerin koşu mesafesi en fazla 30 metre . Sprinterler aranıyor.
Talimatta 1.75  cm olmayan klasmana çıkamaz diyor.. Daha önce böyle 1.75 cm  kriteri yoktu. Bu kadroda bu boyun altında olan yardımcı hakem var mı? Tabii ki var. Daha önce girdikleri için kadrodalar.
Yardımcı hakemler için de çıkma kriterleri var ancak onları seçerken bakılan özellikler ise enerjik, aktif, hızlı ve anında karar vermede zorlanmayan (İkilem yaşamayan) kişilerden tespit yapılması..

Sözüm özü; Eskiden yardımcı hakemler uzun boylu olanlardan seçiliyordu. Günümüzde ise bu anlayış değişti ve yardımcı hakemlerin boyları kısaldı. Yardımcı hakemlerin boy vasatileri orta boydur. Kadronun yüzde 50’si orta ve diğer yarısı ise kısa boy ve uzun boy yapısındadır.

Etiketler:

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamış

YORUM YAP

Ad Soyad:
E-Posta:
Yorum:
REKLAMLAR Memoil
REKLAMLAR " alt="" />
" alt="" />
FACEBOOK SAYFAMIZ