" alt="" />
" alt="" />
ZİYARETÇİ SAYISI
IP Adresiniz: 3.237.94.109
Online Ziyaretçi: 19
Bugün Toplam: 3474
Dün Toplam: 4971
Genel Toplam: 19194589
HABER ARAMA
 
 
ÖNEMLİ LİNKLER
HAVA TAHMİNİ

Şehir Seçiniz

DAHA NE İCATLAR GÖRECEĞİZ?

Tarih:

06 Mayıs 2020 Çarşamba 21:42

Okunma:

9125

Yorum:

0     Yorum Yaz

DAHA NE İCATLAR GÖRECEĞİZ?

DAHA NE İCATLAR GÖRECEĞİZ?
Bugün Üst Klasman Hakem ve Yardımcı Hakemler ( Süper lig ve 1.ligde görev yapan hakem ve Yardımcı hakemler ) teknolojik saat yani polar saat kullanıyor.

Bu teknoloji sadece yukarıdakiler için. 2 ve 3.liglerde görev yapanlar kullanmıyor çünkü polar saat çok pahalı.

Bu yazımızda TFF ve MHK’nın tasarruf yapması konusunda önerimiz olacak.

Üst klasman kadrosundan klasmana düşen hakem ve yardımcı hakemler bu polar saati kullanmıyorlar. Ancak ellerindeki saat de pahalı bir saat olduğundan dolayı internete koyarak satma yolunu tercih edenler oluyor
.
Üst klasmana çıkma hayali olan 3 lig hakemi bu saati kullanmak isterse ne yapacak?
3.lig hakemi bir maçtan 800, 2.lig hakemi 1400 TL ücret alıyor.
Bu saatin şuanda piyasa değeri ( kol veya göğüs bandı dahil ) yaklaşık 4 bin TL.

3.lige giden bir hakem yılda ortalama 10 maçta görev almaktadır. Bu da bir sezonda 8000 TL kazanç demektir. Saatin fiyatı 4 bin TL olduğuna göre, hakem bir sezonda 5 maçının parasını saat için kullanmış olacaktır. Hiçbir hakem bu parayı vermek istemez.

Eğer siz bu sistemi kullanmak istiyorsanız o halde Federasyon olarak bu saati alıp hakemlere görevi bittiğinde geri vermek şartıyla zimmetleyin.

HAGESİS UYGULAMASI NASIL OLACAK?

Geçen haftaki yazımızda Hagesis uygulamasının zor olacağını ancak üst klasmanlara uygulanabileceğini yazmıştık.

2008 yılında Futbol Geliştirme Merkezi direktörü  (FGM)Ahmet Güvener bir HİF hakemliği icat etti. Yani şapkadan tavşan çıkardı. MHK Başkanı Oğuz Sarvan’da çok sıcak bakmamasına rağmen konvansiyon uğruna okey dedi.

İlk sezon tahminen 33 trilyon ikinci sezon 30 trilyon iki sezonda 63 trilyon para harcandı sonra ne oldu?
Sonra bir görüldü ki, başvuranlar saçlı sakallı, kilolu ve takım formaları ile idmanlara geldiler. Bakıldığında hakemliğe katkı sunulamayacağı kesin. Sonra  vazgeçildi ve Türk hakemliği ancak bu beladan kurtuldu.

Daha sonra eski TFF yöneticisi Fethi Heper’in Anadolu Üniversitesine iş yaptırmak adına uzaktan eğitim ile hakemlik denendi. Bu pandemi günlerini gördükten sonra uzaktan eğitime karşı değiliz. Ancak ilave bir eğitim olabilirdi ama temel eğitim düzeyinde asla) Oğuz Sarvan ise buna destek verdi. O zaman bizzat bunu bize anlattı.
Sonuç; boşa giden bolca para ve emekler.

Artık daha gerçekçi ve ayakları yere basan proje ve uygulamalara ihtiyaç var.
 
Bu konuyu biraz açalım.. UEFA’da yada FİFA’da bir uygulama olacaksa ne hikmetse Türkiye hep ilk başlarda yer alıyor. Futbolda bizden çok daha ileride olan ülkeler her işi bizden öğreniyorlar..(!)

Biz daha profesyonel hakemliği yüzümüze gözümüze bulaştırıp becerememişken şimdi de karşımıza HAGESIS çıktı. Yıllardan beri bu camiayı takip eden biri olarak görüşüm sadece dostlar alışverişte görsün misali olacak. ileriye asla gidemez, çünkü buzdağının görünen kısmı (Üst klasman) için belki ama asla alt liglerdeki hakemler için başarılı olma şansı sıfır.

MHK, şimdilerde fantastik kararlardan vazgeçmeli.
Eğer bir şeyler yapmak istiyorlarsa tam zamanı adam gibi bir talimat yani hakemliğin anayasasını yeniden yapmalı. Hem de bir daha değişmeyecek şekilde. Kişiye göre talimat yapma devri kapanmalı. Bu talimatı da TFF yönetimine değil de TFF Genel kurulunda aldırmalı. Genel kurulda alınırsa öyle MHK’nın zırt pırt değiştirme şansları olmayacak.
Yok, arkadaş ben bu uygulamayı mutlaka yapacağım derseniz o zaman şu sorulara cevap vermelisiniz;

1.Süper lig dışındaki profesyonel sözleşmesi olmayan hakemlerin bu sisteme ayak uydurabilmeleri
için onlara da idman ve gıda destek parası ödenecek mi?

2. İdman takibi için maliyeti en az 3500 TL olan Polar Saatlerden bu hakemlerin tamamına dağıtılacak mı?

3. Alt liglerde görev yapan hakemler içerisinde yoğun iş temposuyla çalışanlar bu sisteme nasıl ayak uyduracak?

4. Sisteme uyum sağlamak için iş yeriyle sorun yasayacak olanlara TFF tarafından sözleşme yapılma sözü verebiliyor musunuz?

5. Koronavirüs sonrası iyice küçülen futbol ekonomimiz, hagesis le birlikte ortaya çıkacak yeni masrafları karşılayabilecek mi?
6. Hagesis icin vaktini buna ayıran ve çalıştığı kurumla sorun yaşayan ve işine son verilen özellikle alt liglerde görev yapanlara TFF tarafından 6 ila 12 ay boyunca issizlik parası ödenebilecek mi?

7. Haftaiçi yapılan Atletik testler ve sınavlar için çalıştıkları kurumdan izin almakta zorluk yasayan hakemler, içerisinde bolca test barındıran Hagesis için kendi kurumlarından nasıl izin alacaklar? Bununla ilgili TBMM’den yasa teklifi talep edilecek mi?

Bu işlere kafa yoran arkadaşlar, unutmayın hakemler kobay değildir. O koltukta kalmak adına yeni icatlar çıkarmayın. Bakın bu camiada sizler bir araya gelip anlaşamadığınız için hakemlikten gelmeyen eski bir Milli futbolcu Zekeriya Alp sizlere başkanlık yapıyor.

Bu bir defa olsa anlarım ama 3 defa gelmesi ne anlama geliyor? Hakemler kendi içinde anlaşamıyorlar, birbirlerinin altını oyuyorlar, ahbap-çavuş ilişkisi içerisinde oldukları için bu durumlarda MHK Başkanlığına Zekeriya Alp geliyor.

MHK bu uygulamayı ya süper lige uygulamalı yada bir daha gündeme gelmemek adına rafa kaldırmalı.
Bir sonraki yazımız profesyonel hakemler ve yapmış oldukları iş ve meslekler olacak..
    

Etiketler:

YORUMLAR

Hakemi kim düşünür
Ercan hocam bu hakemleri ancak sen duyuyorsun. Dediğiniz gibi bir hakem bı sezonda ortalama 10 maça gidiyor adam nerden nasıl alsın 4000 liralık saati . Getirmişler bir sistem neymiş hakemleri takip edeceğiz , yahu kardeşim madem sisteminle övünüyorsun hakeminide gerekli şekilde tesisat konusunda donanımını yap o şekilde yap ne yapacaksan. Alt liglerde ki hakeme zam yok , hakeme maç yok ama masraf çok ...
07 Mayıs 2020 Perşembe 09:29
Salih abi
Oglu hakem olan ve yillarca bu camiaya emek vermis camianin bir abisi bir büyüğü olarak soylemem gerekir ki, Ercan Durna yorumlarina katiliyorum. Zekeriya bey biraz söz dinle, beni dinle biraz !!
06 Mayıs 2020 Çarşamba 22:14

YORUM YAP

Ad Soyad:
E-Posta:
Yorum:
REKLAMLAR Memoil
REKLAMLAR " alt="" />
" alt="" />
FACEBOOK SAYFAMIZ