" alt="" />
" alt="" />
ZİYARETÇİ SAYISI
IP Adresiniz: 54.90.204.233
Online Ziyaretçi: 12
Bugün Toplam: 747
Dün Toplam: 3838
Genel Toplam: 15831827
HABER ARAMA
 
 
ÖNEMLİ LİNKLER
HAVA TAHMİNİ

Şehir Seçiniz

GENÇ HAKEM İSYAN EDEREK BIRAKTI..!

Tarih:

26 Mart 2018 Pazartesi 10:20

Okunma:

3658

Yorum:

0     Yorum Yaz

GENÇ HAKEM İSYAN EDEREK BIRAKTI..!

GENÇ HAKEM İSYAN EDEREK BIRAKTI..!
Genç bir hakemin feryat ederek 28 yaşında hakemliği bırakmasının öyküsünü gelin kendi ağzından çıkan sözlerle dinleyelim..


Nerden başlasan... 17 yaşındayım namzet hakem oldum; büyük bir şevkle... Ne getirisi olur ne götürüsü olur daha bilecek bir yaş sayılmaz. 18’imde taktım göğsüme kokartı... O günlerden bugünlere dile kolay 12 yıl geçmiş.
Yıllardır sorulur “Neden Türk hakemliği gelişmiyor, ilerlemiyor?” diye... Herkes muzdarip bu konuda, tüm spor camiası... Aslında hiç sormadık kendimize, gelişmesi için önce ben naptım, neyi düzeltim diye... Benim de caçizane bir kaç tespitim olacak, ülkemizin bu büyük yarasına birde kendimce parmak basacağım. Önce Türkiye Futbol Federasyonu ve bağlı kuruluşu Merkez Hakem Kurulluna sözüm; İl Hakem Kurullarına tüm genç hakemlerin kaderleri teslim edilmiş... hakemlerine ne olur ne biter bilmezler, çünkü muhatapları nasıl arz ederse o. Kimin ne derdi var ne sıkıntısı var kimsenin umurunda değil... Dillere hani pelesenk olan “alt yapı” problemi var” cümlesi, ha o işte sözde hep var olup öze indirgenemeyen problem.... Hakem hakkını arar, müvezzir olur, huzur bozan olur, hakkını aramaz derdini kimseler bilmez, birde İl Hakem Kurullarının o meşhur kritikleri vardır. Hani tüm sıkıntıların konuşulduğu! İşte o kritiklerde hakemler nasıl korkak olmalıdır, nasıl hak mücadelesi veremeyeceklerinin vurgu yapıldığı anlardır onlar. Hakem konuşur anarşit olur, susar ilerleyemez kaderi olur. Hak etmeyen, kurula yakın görülen itelenerek bir yerlere getirilmeye çalıştıkları bazıları da cabası..Tabii bunlara kriter işlemez! Gerçeği bir noktadan sonra ilerleme kat edemeyip kazandığı paralar yanlarına kar alır bunların.
Bu camiada olupta bu sıkıntıları bilmeyen yoktur. Biraz şahsıma indirgersem bende 12 yıllık emeğim ve tecrübem dışında yükselme adına çok yol kat edemedim. Çok sevdim, hatta aşıkktım. “Tutkulu sevmek nedir bilenler beni daha iyi anlar.” İnsan sevdiğini terk eder mi? Ben terk ediyorum işte. Mevcut statükoya karşı içimde kendi isyan ateşimi yakarak bırakıyorum. Binlerce gencecik hakemlerin, umutların, tutkuların önünü açmak için bırakıyorum. Henüz 28 yaşındayım ve idealleri olan bir futbol hakemiyim, hakemliğim boyunca adalet olgusunu vicdanım ve kurallara bağlı olmak kaydıyla yerine getirmeye çalıştım, şerefli bir şekilde... Anlım ak, vicdanım hür... Kendi çıkarlarım doğrultusunda değil, adalet ilkesinin kutsallığıyla ilerledim. Şimdi gelelim yine türk futbolunun kanserli hücresi haline gelmiş problemlerine, “hakemlik neden ilerlemiyor?” sorusuna... Denetim mekanizması adalet terazisini eşit tutmadıkça kanserli hücre tüm vücutta metastaz yapmaya mahkum olcaktır. Yerel yönetimleri belirlerken ikircikli davranışlara müdahale etmeyip, şeffaflığın “Ş”sinin olmadığı, kişilere göre kriterlerin belirlendiği, sorunları halı altına silkelemekten vazgeçmedikçe biz sadece konuşabileceğiz, ötesine geçme şansımız da yok zaten. Şimdi futbol yönetiminin en üst makamına soruyorum. Bir genç neden ideallerinden vazgeçsin? Neden bir gencin umudu ve Türk futbolunun kurtuluşlarından biri olan adil yönetimi kendine prensip edilmiş ama hiç akrabası, lobisi olmayan gençleri teşvik etmeyesiniz? Aslında hepimiz teşhisin ne olduğunu biliyoruz. Çözümünde adalet ve o adaleti oluşturan vicdan olduğunun farkına varmalıyız.
Hakemliğim boyunca bende emeği olan Merhum Oğuz UĞURLU, Mustafa ÇULCU, Muhittin BOŞAT, Sabri ÇELİK, Adil UÇANKAN, Yusuf YILMAZ, Murat OKSAY, Muzaffer URLU’ya şükranlarımı sunuyorum. Hoşçakal... 12 yıllık alın terim, emeğim, futbol sevdam! Elvada.
Hakem
Cihan OKÇU
Diyarbakır Bölgesi İl Hakemi
    

Etiketler:

YORUMLAR

hakan küt
muzaffer urlu , murat oksay , adil ucankan klasmana aday gosteren isimlerdi bunlar istanbul da bunlar aday gostermemiş arkadasta tesekkur etmiş ben anlamadım tuhaf bi çelişki
29 Mart 2018 Perşembe 13:08
MUZAFFER ÇEÇEN
SAYIN KEMAL TAŞ,BU HAKEM HAKKINDA SENİN GÖRÜŞLERİN NEDİR?DİYARBAKIR HAKEM VE GÖZLEMCİ CAMİASINA YILLARINI VERMİŞ BİR DUAYEN OLARAK BU ARKADAŞ HAKKINDAKİ BİLDİKLERİNİ BİZİMLE PAYLAŞIRSAN MEMNUN OLURUZ.SAYGILAR
27 Mart 2018 Salı 17:25
MEHMET SAİM ULUTAN
Çok yazık olmuş, 12 yıl hakemlik yapmış klasmana teklif edilmeyince, moralini bozmuş ve hakemliği bırakmış. Aynı durumda bizim Eskişehir bölgesinden de bir arkadaşımız klasmana teklif edildiği halde alınmayınca hakemliği bıraktı, adı Alperen Traş \' tı çok iyi bir hakemdi. Sevgili Ercan Durna hocam Merkez hakem kurulu illerde iki adet Mentör ve iki adet hakem hocası ( ders anlatan ) olsa inan Türkiye \'de iki yılda en az 50 tane Cüneyt Çakır \'lar çıkar. tabi ki bu mentörleri ve hakem hocalarını seçerken kişinin hakemlik geçmişini, hizmetini, Fonetik diksiyonunun ( konuşma sanatı ) iyi olması lazımdır. hocanın yaşı olmaz. Türkiye\'de çok iyi hocalar var. bu hocaları merkez hakem komitesi toplayarak eğitsin ve Türkiye \'ye dağıtsın, bakın nasıl iyi hakemler çıkacaktır. Aynı futbolculukta olduğu gibi alt yapı hakemliği yapılmalıdır. Aynı Altınordu, Bursaspor, Gençlerbirliği, Ankaragücü \'nün yaptığı gibi. Sevgi ve saygılarımla. MEHMET SAİM ULUTAN. ESKİ FUTBOLCU - ESKİ MİLLİ FUTBOL HAKEMİ- ESKİ SPOR YAZARI - ESKİ T.F.FEDERASYONU KLASMAN GÖZLEMCİSİ.
26 Mart 2018 Pazartesi 13:57
Ahmet ALTIN
Değişir mi düzen? bu ses duyulur inş. Çok yazık oluyor gençlere.
26 Mart 2018 Pazartesi 10:29

YORUM YAP

Ad Soyad:
E-Posta:
Yorum:
REKLAMLAR Memoil
REKLAMLAR " alt="" />
" alt="" />
FACEBOOK SAYFAMIZ