" alt="" />
" alt="" />
ZİYARETÇİ SAYISI
IP Adresiniz: 54.156.39.245
Online Ziyaretçi: 12
Bugün Toplam: 4356
Dün Toplam: 10741
Genel Toplam: 14852742
HABER ARAMA
 
 
ÖNEMLİ LİNKLER
HAVA TAHMİNİ

Şehir Seçiniz

GÖKHAN TELKENAR'DAN SPİKERLİĞE DAİR

Tarih:

19 Şubat 2014 Çarşamba 14:35

Okunma:

1925

Yorum:

0     Yorum Yaz

GÖKHAN TELKENAR'DAN SPİKERLİĞE DAİR

GÖKHAN TELKENAR'DAN SPİKERLİĞE DAİR

Sporun fiilen içinde olan herkes çok iyi bilir, oynamaya, antrenmana, maça, mücadeleye çıkmadan önce bir takım programlar dahilinde ısınır hazırlık yaparsınız… Olmazsa olmazlardan biridir bu unsur… Birçok iş sektöründe de buna benzer ön hazırlıklar yaparak işinizi doğru yapmaya çalışırsınız. Bunlardan biri de spor spikerliği…

Görünmeyeni anlatmak (Radyo), görüneni anlatmak (Televizyon) ve büyük kitlelere seslenmek zor işlerden biridir. Kimi beğenir, kimi beğenmez, kimileri istemez ama siz o işi bildiğiniz doğrularla yapmak zorunda kalırsınız. Ancak siz bir standartlar zinciri içinde spordaki olay ve olayları aktarmak zorundasınızdır. Taraf olsanız da olmasanız da bilmeniz yapmanız gereken ciddi unsurlar vardır… Bunlardan aklımıza gelenleri paylaşalım. Profesyonel olmak, tarafsız olmak, olayları bir aktarıcı olarak doğru aktarmak, yorum katılacaksa dengeyi kaybetmemek, anlatılanın önüne geçmemek, birilerine ya da bazı zümrelere şirin görünmemek, her şeyden önemlisi  izleyici veya takipçiyi bilgilendirmek ana amaç olmalı.
Bu birkaç ilke dışında siz de bu mesleği icra ederken, centilmen olmak, spor ahlakına önem vermek, ırkçı olmamak, yaklaşımlarınızı eşit ve adil dağıtmak zorundasınız. Bugün bu mesleği icra eden birçok meslektaşım gerekli eğitimi almadıkları için bu unsurlardan uzak olarak mesleği icra etmektedir.  Bu konu da aslında başlı başlına işlenip tartışılması gerekmekte. Sorun mesleği icra edende mi, yoksa yaptıranda mı? Başka bir yazı da buna da değineceğim.
Yıllardır bu mesleği icra eden kişiler olarak, anlatacağımız spor karşılaşmaları öncesi, bir takım hazırlıklar yapmaktayız. Bu bir futbol karşılaşması da olabilir, bir Tenis müsabakası da… Ya da bir yelken yarışı da olabilir, bir atletizm yarışı da. Hangisi olursa olsun, spor spikeri geçmişiyle, bağlantılarıyla, bilgisi ile, özel verileri ve istatistikleri ile, güncel bilgileri ve yorumları ile bir ön hazırlık yapmak zorundadır. 5 sayfa olsa da 500 sayfa da, kendi birikimleri de, zihninde binlerce bilgi de olsa spor spikeri anlattığı müsabaka için bunları hazır tutmakla yükümlüdür, o maçta birebir kullanmak için değil… Gerçekte tüm bu birikimi yerinde zamanında, izleyiciyi boğmadan kullanmalıdır.

Bunun yanı sıra, bu mesleği icra eden ve edecek olan meslektaşlar, sağlığına son derece dikkat etmeli ve kendini, ses, nefes, diksiyon, bilgi ve sesletim organıyla her zaman hazır tutmalıdır. Maç öncesi yapacağı ağız, çene, dil ve ses açma (açma germe antrenmanı diyelim) hazırlıklarıyla izleyicinin karşısına tam çıkmalıdır. Ses kısılmaları, çatlamalar, su içme ihtiyacı, öksürük gibi birçok olumsuzluk antrenmansızlıktan kaynaklanmaktadır.

Uyku, sağlıklı beslenme ve spor, bu mesleği yapan kişilerin vazgeçmemeleri gereken en önemli unsurlardır. Ancak bugün spor spikerliği mesleğini  icra eden ve geniş kitlelere örnek olması gereken kişiler, erkeği kadınıyla, bu kriterleri ne kadar yerine getirmektedir? Üzgünüm ama çok azı. İşte bu da anlatımda, izleyiciyi yönlendirme de,  yorumda büyük sıkıntılar doğurmaktadır. Bugün itibariyle bizler bu mesleği icra eden birçok spor spikerinden kusura bakmasınlar istediğimiz verimi alamamaktayız.
Sevgilerimle
 

Etiketler:

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamış

YORUM YAP

Ad Soyad:
E-Posta:
Yorum:
REKLAMLAR Memoil
REKLAMLAR " alt="" />
" alt="" />
FACEBOOK SAYFAMIZ