" alt="" />
" alt="" />
ZİYARETÇİ SAYISI
IP Adresiniz: 35.175.200.4
Online Ziyaretçi: 15
Bugün Toplam: 5877
Dün Toplam: 4558
Genel Toplam: 16546921
HABER ARAMA
 
 
ÖNEMLİ LİNKLER
HAVA TAHMİNİ

Şehir Seçiniz

HAKEMİN SESİ GÖÇEK VE ÖZKAHYA OLAYINA NASIL BAKIYOR?

Tarih:

28 Kasım 2018 Çarşamba 00:50

Okunma:

1870

Yorum:

0     Yorum Yaz

HAKEMİN SESİ GÖÇEK VE ÖZKAHYA OLAYINA NASIL BAKIYOR?

HAKEMİN SESİ GÖÇEK VE ÖZKAHYA OLAYINA NASIL BAKIYOR?
MHK, Halis Özkahya ve Hüseyin Göçek’e dinlendirme cezası verdi. Bu iki hakem böylelikle ilk yarıyı kapatırlar. 2. Devre TFF 1.lig ile görev almaya başlarlar. Nasıl olsa ligler 4 hafta sonra bitiyor.

Peki, Hakemin Sesi Özkahya ve Göçek olayına nasıl bakıyor?

Bu konuya farklı bir analiz ile yaklaşmak istiyoruz. Pozisyonu herkes tartışıyor ancak hata kaynağını kimse araştırmıyor. O yüzden biz farklı bir bakış açısı ile karşınızdayız..
 
Aslında bu olaydan herkes ders çıkarmalı. TFF-MHK kulüpler ve hakemler.

Eğer Galatasaray kulübü hakemlerin kellesini istemeseydi hakemler daha farklı cezalar alabilirlerdi.
G.Saray Sessiz kalsaydı belki istedikleri olacaktı. Bu istem tehlikeli boyutlara giderdi. Bugün Galatasaray daha sonra Fenerbahçe ve Beşiktaş kulübü her hakem hatasından sonra TFF ve MHK istifa demeye başlayacaklardı. Bunun ileride telafisi imkansız  boyutlara gideceğini bilen TFFHGD Genel Merkez yönetimi kamuoyuna bir açıklama yaptı. Doğrusunu da yaptı.

Hakemlerimiz profesyonel sözleşme imzalarken profesyoneller, ne yazık ki bazıları uygulamada hiç de profesyonel değiller.

Günümüz şartlarında aldıkları paralar hiç de göz ardı edilecek şekilde değil. Kimse kendini yükseklerde görmesin. Bir bakmışsın kendini dışarıda bulur.  Onun için herkes ayağını denk alsın. Hele de hakem hataları MHK’nın koltuğunu sallandıracak şekilde olursa hiç ama hiç şansları kalmaz.

Hakemlerimiz neden hata yapıyorlar?

Bir kere Halis Özkahya ve Hüseyin Göçek uzun zamandan beri gerek ülkemizde gerekse yurt dışında UEFA hakem konvansiyonunda en fazla eğitime katılan hakemlerimiz arasındalar. Eğitimlerde buna benzer pozisyonlarda genellikle savunma oyuncularını haksız görüp penaltı destekleniyordu. Hatta Yardımcı hakemlere ofsayt pozisyonunda şüphelendiysen oynat diyorlardı.
Kimler diyordu? UEFA hakem konvansiyonunda bulunan Hollandalı Uilenberg, Danimarkalı Larsen ve İtalyan Rozetti.
Bu kişiler ilgili pozisyonlarda çoğunlukla hücumu destekleyen yönde yorum yapar tartışmalara nokta koyarlardı.
Dolaysıyla hakemlerimiz yıllar içinde aldıkları bu eğitim kararlara çok fazla etki etmeye başladı. En fazla eğitim alan bu iki hakemimiz bu olayı bu şekilde yorumladılar. Bu olayın fazla abartıldığını, ortalığın yakılıp yıkılacak bir hata olduğunu düşünmüyoruz.
Sonuç: Futbolun ruhu defans oyuncusunun topu almak için yaptığı bu hareketin normal oyun olduğunu söylüyor.
Ancak unutmamalıyız ki bazı yorumlar UEFA ile her zaman futbolun ruhu ile bağdaşmayabilir.
Çaldıkları penaltı spor kamuoyunda kabul görmedi. Bu karar doğru değil. Hakemin Sesi olarak kamuoyunda kabul görmeyen penaltı kararından dolayı hakemlerimiz asla vatan haini muamelesi görmemeliler diyoruz.
Bu hakemlerimiz gerek yurt içinde gerekse de yurt dışında önemli maçlara çıktılar. Çok ciddi birikimleri var. MHK Başkanı Yusuf Namoğlu asla koltuk sevdası uğruna ekibini feda etmez. Bunu geçmişte defalarca gösterdi.Usta bir politikacı gibi ince satranç hamlesiyle herkesin tatmin olacağı hakemlik kurumunun enaz hasar göreceği hamleyi yapacaktır. VAR sistemi ile ilgili yaşanan olayları devre arasında sizlere paylaşacağız.
Son sözümüz MHK’ya.. Bakın bu hafta Trabzonspor ve Beşiktaş genç oyuncularla sahaya çıktı ve gelecek günler için iyi sinyaller aldılar.
MHK Başkanı Yusuf Namoğlu garanticidir yeri geldiğinde 3. Lig maçına bile FİFA hakemi gönderir.
Sayın Namoğlu fırsat bu fırsat gelin genç hakemlere yönelin.. Geçmişten gelen alışkanlıklarınızdan vazgeçme zamanı geldi. A klasmanında gelecek ile ilgili hakem sayısı bir elin 5 parmağını geçmez. Ama B ve C klasmanında çok iyi hakemler var buralar cevherler ile dolu. İnanın genç hakemler maç yönetsin çok kulüp genç hakem diye sizin üstünüze bu kadar gelmez. Bu fırsatı kaçırmayın ve gençlik aşısı yapın.. 

Etiketler:

YORUMLAR

Metin Kandemir
Yürekten katılıyorum. Gençlere güvenmek ve önlerini açmak zorundasınız. Benden bir öneri C hakemi Tayfun SARI Afyon.
30 Kasım 2018 Cuma 23:57
Sebahattin Güler
Sayın Ercan bey her hakem gibi bu çok kıymetli arkadaşlarımı da hata yapmış olabilirler. Üst yazıda bahsettiğiniz gibi UEF ve FİFA yetkililerin yorumlarına göre hata yapmamışlardır çok önemli değil bizim bir hakemlerimizin Derneği var bu güne kadar hakem arkadaşlara yapılan haksız hakaretlere karşı neden iki kelime laf etmezler.Hakemlerimizi sahipsiz bırakırlar. Bu arkadaşlarımız buralara kolay gelmedi bizi dünya futbolunda temsil ediyorlar. Kulüplerin baskısı ile daha öncede örneklerini gördüğümüz gibi hakem kıyımına devam mı edeceğiz. Bence haksız verilen bir ceza diğer dünya hakemlerinin yaptığı hataları da görüyoruz ama bu kadar rencide edilmedikleri aşikar. Hakemlerimize sahip çıkalım . Selam ve sevgilerimle.
28 Kasım 2018 Çarşamba 08:14

YORUM YAP

Ad Soyad:
E-Posta:
Yorum:
REKLAMLAR Memoil
REKLAMLAR " alt="" />
" alt="" />
FACEBOOK SAYFAMIZ