" alt="" />
" alt="" />
ZİYARETÇİ SAYISI
IP Adresiniz: 54.221.147.93
Online Ziyaretçi: 18
Bugün Toplam: 4286
Dün Toplam: 8795
Genel Toplam: 15182938
HABER ARAMA
 
 
ÖNEMLİ LİNKLER
HAVA TAHMİNİ

Şehir Seçiniz

İNCELEMENİZ DE FAYDA VAR!

Tarih:

04 Şubat 2014 Salı 14:24

Okunma:

3020

Yorum:

0     Yorum Yaz

İNCELEMENİZ DE FAYDA VAR!

 İNCELEMENİZ DE FAYDA VAR!
  
Hakem camiasının değerli mensupları. Bir konuyu sizlerle paylaşma gereğini duydum.

Öncelikle kimseyi suçlamak ve de rencide etmek gibi bir hareket içinde olmadığımı belirtmek isterim. Amacım bazı değerlere sahip çıkmak ve de bir yanlışa düşülmemesi konusunda camiamız insanlarını bilgilendirmek.

Konu: 1 Hangi takımların armasında Ay Yıldız var. Bunu aşağıda okuyabilirsiniz.

 Konu: 2 – Takım kaptanlarının kollarındaki pazu bantlarında ay yıldız kullanabilir mi?

İşte bu konuda net bir bilgi olmamakla beraber bir beyin jimnastiği yapalım. Aslında kaptanın diğer oyunculardan fazla bir farkı yok. (Bu saha içerisinde hakemlere karşı) Maçın başlamasında para atışına katılır ve bazı durumlarda hakemin takımlara vermek istediği mesajları kaptan aracılığı ile verir.

Takımların ve teknik direktörlerin onlara verdiği veya vereceği yetki konumuzun dışında.
Kaptan pazu bandı konusunda UEFA’dan bir bilgi görmedik.  Avrupa ve dünya takımlarını izlediğimizde takım kaptanlarının kollarında “C” Türk takımlarında da “K” Captain yada Kaptan olarak görürüz.

Ancak Türkiye liglerinde bazı takım kaptanlarında Ay Yıldız armalı pazu bandı taktıklarına şahit olduk.
Şimdi bunda ne var diyenleriniz olabilir? Burada üzerinde durmak istediğimiz konu şu: saha içerisinde bazı takım kaptanlarının maçın heyecanı içerisinde adrenalleri yükselebiliyor ve oyundan çıkarken  teknik direktörlerine reaksiyon gösterip kollarındaki pazu bandını çıkartıp atabiliyorlar. Atılan bu pazu bandında ay yıldız olursa ne olacak? Değerlerimize sahip çıkmak adına MHK ve Federasyona büyük görevler düşüyor.

Önerimiz: Takım kaptanları ancak milli Müsabakalarda Ay Yıldızlı pazu bandları takmalılar. Takım müsabakalarında ise bildiğimiz “C” yada “K” yazan pazu bandı taksınlar.

Bu konuda takımlara gönderilecek bir yazı ile sorunu kökten çözebilirler.

Sakın UEFA bu konuda bir şey söylemiyor diye düşünmeyin. Çünkü ay yıldız sadece bize has bir özellik. Her şeyi de sormak gereği de yok. ulusal federasyonların kendi iç bünyelerinde de yetkileri var.

AB’nin aile resminde her ülkenin başbakanının yeri belli olsun diye bayrakları yere konur.  Başbakanlar yerlerine gelirler ve eğilip bayraklarını yerden alırlar. Yani bayraklarını yerde bırakmıyorlar.

Umarım bu örnek vermek istediğimiz mesajı güzel bir örnek teşkil eder.

 
 
 
 


 Armasında Türk Bayrağı (Ay Yıldız) Olan Spor Kulüplerimiz
 
Armasında Türk Bayrağı, yani ay yıldız taşıma yetkisi almış kulüplerimiz var mıdır, varsa bu yetkiyi alma hikâyeleri nasıl olmuştur.
Edindiğimiz bilgiler sonucu ilginç sonuçlarla karşılaştık.
İşte size Ay yıldızlı arma yaşıma yetkisi alan spor kulüplerimizin listesi:
Süper Ligde;
Beşiktaş,
Kasımpaşa,
Bursaspor

Elazığspor.
Birinci Lig de:
Karşıyaka,
TFF2. Ligde:
Eyüpspor,
Çankırı Belediyespor,
İstanbulspor.
TFF 3. Ligde:
Bingöl Belediyespor,
Ceyhanspor,
Nusaybin Demirspor,
Cizrespor,
Konya şeker spor,
Yeni Burdur Gençlik,
Beylerbeyi,
Lüleburgazspor.
Görüldüğü gibi, toplamda 16 spor kulübümüzün armasında ay yıldız bulunuyor.
Bu spor kulüplerimizden Beşiktaş, Kasımpaşa ve Karşıyaka’nın armalarında ay yıldız taşıma yetkisinin ne şekilde verildiğine dair bilgileri sizlere aktaralım, ancak diğer spor kulüplerimize armalarında ay yıldız taşıma kararları ve gerekçeleri hakkında yeterli ve detaylı bir bilgiye ulaşamadım.
Armalarında ay yıldız taşıma yetkisi son dönemlerde kulüplerimize “Bakanlar Kurulu kararıyla” verildiğine dair bilgiler bulunmakta.
Gelelim şimdi “Türkiye’nin Üç Büyük spor kulübümüzün” armalarına ay yıldızı taşıma yetkisinin nasıl verildiği ile ilgili hikayelerine.
BEŞİKTAŞ’IN HKAYESİ:
Armasında Ay Yıldızlı Türk Bayrağı taşıma yetkisi alan Beşiktaş bu yetkiyi 1952 yılında o dönemin Başbakan’ı Merhum Adnan Menderes tarafından verilir.
Yıl 1952. Türkiye NATO’ya girme sürecinde. ABD Türkiye ile Yunanistan’ı “aralarındaki düşmanlığı yok etme” çabasında.
Başbakan Adnan Menderes Yunanistan’ı ziyaret eder ve dönüşünde Türkiye ile Yunanistan Milli Futbol takımları arasında bir “dostluk maçı” yapılması kararlaştırılır.
Ancak, ortada hazır bir milli takım yoktur. Görev Beşiktaş’a verilir. Bu takıma GS’den bir, FB’den de bir oyuncu “destek” verilir.
Yapılan müsabakayı 1-0 kaybederiz, ancak görev başarıyla tamamlanmıştır.
Başbakan Menderes, milli takım görevini üstlenen Beşiktaş Spor Kulübüne ödül olarak armasında ay yıldız taşıma yetkisi verir.
KARŞIYAKA SPOR KULÜBÜ.
Formasında ay yıldızlı armayı taşımayı en çok hak eden kulübümüz Karşıyaka’nın olduğunu kanımca herkes kabul edecektir.
İzmir’imizin “güzide bir kulübü olan” Karşıyaka 1912 yılında İzmir’de ki “azınlık kulüplerine” tepki olarak o dönemin Türk gençleri tarafından kurulmuş bir kulübümüz.
Zor şartlarda, özverili bir şekilde spor hayatını devam ettiren bu kulübümüz Kurtuluş Savaşı yıllarında tüm sporcularıyla birlikte bu mücadeleye bizzat katılmış, çeşitli cephelerde düşmanla savaşmıştır.
Düşmanın İzmir’e kadar kovalanışı esnasında İzmir’e ilk giren kuvvetler içersinde Karşıyaka’lı oyuncularda “en ön saflarda” yerlerini alarak bu mücadelede “destanlaşmışlardır.”
Savaş sonrası tekrar toparlanan Karşıyaka Spor Kulübümüz Atatürk tarafından İzmir’e her gelişinde ziyaret edilmiş, bu kulübümüze özel önem verilmiştir.
Ulu Önder Atatürk 1926 yılında bu kulübümüze “armasında ay yıldızı taşıma” yetkisi vererek Kurtuluş Savaşı esnasında gösterdikleri üstün başarıyı ödüllendirmiştir.
KASIMPAŞA SPOR KULÜBÜ
Yıl 1948. Futbolda adını pek duyuramayan Kasımpaşa, Londra’da yapılmakta olan Olimpiyat oyunlarına "Güreş" dalında katılan Milli Takımımıza Üç oyuncu vererek katılır.
Kasımpaşa Kulübümüzün üç oyuncusu Gazanfer Bilge, Mehmet Oktay ve Ahmet Kireççi diğer üç oyuncumuzla birlikte “Olimpiyat Şampiyonu” olarak yurda dönerler.
Dönemin Cumhurbaşkanı İsmet İnönü, Kasımpaşa Spor Kulübüne bu başarılarından dolayı armalarında ay yıldızlı formayı taşıma yetkisi verir.
 

Etiketler:

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamış

YORUM YAP

Ad Soyad:
E-Posta:
Yorum:
REKLAMLAR Memoil
REKLAMLAR " alt="" />
" alt="" />
FACEBOOK SAYFAMIZ