" alt="" />
" alt="" />
ZİYARETÇİ SAYISI
IP Adresiniz: 3.236.126.101
Online Ziyaretçi: 8
Bugün Toplam: 11028
Dün Toplam: 11458
Genel Toplam: 18502311
HABER ARAMA
 
 
ÖNEMLİ LİNKLER
HAVA TAHMİNİ

Şehir Seçiniz

AMAN HATA YAPMAYIN!

ERCAN DURNA ERCAN DURNA

Tarih: 28 Ağustos 2012 Salı 20:12

Okunma: 3319

 Tazminat formuna dikkat
 
Hakem camiası bu yazıyı iyi okumalı. Çünkü bazı konulardan dolayı canları yanabilir. “Saha da kazandığı puanları masa başında kaybedebilirler..!
Ne demek istediğimi yazının tamamını okuduğunuzda anlayacaksınız..
Öncelikle AFYS sisteminden bahsedelim. Amatör müsabakalarda görev alan hakemlerin listesini dernekler yapıyor, federasyona gönderiyordu. Federasyonda hakem ücretlerini derneğe gönderiyor, dernekte hakemlere ödeme yapıyordu. MHK- Dernek ilişkileri iyi gitmeyince MHK derneklerin belini bükmek ve gelirlerini kesmek..! için AFYS sistemine geçildi. MHK’ya göre; Dernekler hakem ücretlerini zamanında ödemiyordu.. AFYS sisteminde ücretler direk hakemlerin hesaplarına yatmaya başladı. Hakemler cin gibiler..! “Leb demeden leblebiyi” anladılar ve bazı illerde hakem derneklerine kesintilerini vermemeye başladılar. Hal böyle olunca dernekler zayıflamaya başladı ancak “Bitmediler- Tükenmediler.
Bir şekilde onur mücadelesi yolunu seçtiler. Kimisi artık faal ne gözlemciydi nede hakem. Ama mücadeleden asla vazgeçmediler.
AFYS aslında iyi kullanılabilirse mükemmele doğru yol alabilir..
Şimdilerde listeleri İl hakem kurulları yapıyor. Listeleri Federasyona gönderiyor. Federasyonda hakemlerin hesaplarına geçiyor.
Bu MHK hepsi dernekçilikten gelme. Dernekleri şaha kaldırmak istiyorlar. Eğer gerçekten samimi iseler işte çözüm yolu; Listeler federasyona gelir. MHK hakemlerden dernek kesintisi için taahhütname alır ve kesinti yapıldıktan sonra derneğin payını derneğin hesabına görevli hakem ve gözlemcinin de kesinti yapıldıktan sonrasını hesaplarına geçerse her türlü kavgalar biter. Dernekler de kimseye muhtaç olmaz. 
10 Ekim yaklaştı genel merkez seçime gidecek. Orta da daha hiç başkan adayı yok. Herkes Yusuf Namoğlu’nun ağzından çıkacak isimi çok merak ediyor. İsterseniz size bir hava tahmin raporu gibi bir tahmin yapayım. Bana göre bu genel kurulda başkan adayı Kayyum başkanı Halit Gerçeker olur.
Nedenine gelince; Öncelikle uyumlu biri. Genel merkez Eskişehir’de. Halit Gerçeker Eskişehirli. Bu genel kurul olağanüstü. Nisan’da yapılacak olağan genel kurula kadar götürmesi istenebilir.
Bu benim izlenimlerim. Şimdiye kadar tahminlerimde hiç yanılmadım. Hep beraber bekleyip göreceğiz..
Gelelim MHK’nın gündemini sürekli meşgul eden tazminatlar olayına. Hakemlerimiz nasıl maç formlarını titizlikle dolduruyorlarsa tazminat formlarını da aynı oranda doldurmalarına dikkat çekmek istiyorum. Eğer bunun aksi olursa saha da kazandıkları puanları masa başında kaybedebilirler..!
 Nasıl olacak bu derseniz? İşte size cevabı.. Benim çok yakından tanıdığım ve çok sevdiğim bir insan olan Bedri Dölkeleş hem idari konuların hem de hakem işlerinin de sorumluluğunu üstlenmiş vaziyette. MHK içinde bu konulara vakıf ve "dürüstlüğünden asla taviz vermeyen birisi". İşi ile duygularını karıştırmıyor. Her kim hata yaparsa ve yönetmelikler neyi ön görüyorsa onu kesin uygular. Eğer camiadan birileri tazminat formunda hata yaparsa bir kere parasını 1 ay geç alır. İkincisi ise ocak ayı yaklaşıyor, klasmanlar yapılacak. Hakemler masaya yatırıldığında(!) cezaya giren kişi konumunda olmayın.
Talimatlarda kime ne üzerinden yol parası ödeneceği açık. Mesela İstanbul’dan Ankara’ya maça gideceksiniz. MHK Bölge sorumlunuzdan kendi aracınız ile gideceğinizi söylediniz ve onay aldınız. Siz harcadığınız benzin parasını değil de belirlenen kişi adedi rayiç bedeli üzerinden alacaksınız. Mesela Ankara- İstanbul 50 lira ise aynısını yazacaksınız. Aman dikkat. Burada önemle üzerinde durulması gereken şey; Kasti bir hata mı? Yoksa prosedür hatası mı?
Bunu MHK değerlendirecek. "Para konusu çok hassas".Hakemler yakın takipte. Eğer buna tenezzül eder olursa kendi geleceğini tehlikeye atar. Bu böyle biline.. 
Hakemin Sesi olarak şehirlerarası yol rayiç bedellerini araştırıp sizlere aktarmaya çalışacağız.
Derneklere seslenmek istiyorum: Eğer amacınız hakemlere hizmet ise; yapacağınız şey bulunduğunuzun ilin valiliğe başvurarak şehirlerarası yol rayiç bedellerini almanız ve hakemlere vermeniz halinde kendi ilinizin hakemlerinin haklarını korumuş ve gözetmiş olursunuz. Aksi takdirde hakemler sizi sadece aidat toplayan kişi konumuna büründürebilir.

Etiketler:

Tazminatlar

REKLAMLAR Memoil
REKLAMLAR " alt="" />
" alt="" />
FACEBOOK SAYFAMIZ