" alt="" />
" alt="" />
ZİYARETÇİ SAYISI
IP Adresiniz: 3.236.126.101
Online Ziyaretçi: 5
Bugün Toplam: 11231
Dün Toplam: 11458
Genel Toplam: 18502514
HABER ARAMA
 
 
ÖNEMLİ LİNKLER
HAVA TAHMİNİ

Şehir Seçiniz

MHK OLMADAN ÖNLEMELİ

ERCAN DURNA ERCAN DURNA

Tarih: 13 Aralık 2012 Perşembe 11:00

Okunma: 6654


MHK ‘nın artıları var eksileri var, eksileri var.
MHK, üyelerini seversiniz sevmezsiniz ancak hakemlerin Avrupa başarıları onların artı puanlarıdır.
Bununla birlikte yaşanan olumsuz olaylar da MHK’ın eksileridir.
Cüneyt Çakır, Fırat Aydınus, Hüseyin Göçek ve yardımcı hakemleri ülkemizin gururu oldular ve Avrupa’da yıldız gibi parladılar. Milli takımımız çok başarılı olamazken hakemlerin başarısı federasyon yetkililerinin yüzünü güldürdü.
Bu başarı MHK’in de yıldızı parlattı. Ancak Kırıkkale’de yaşanan bir olay MHK’nin başını çok ağrıttı ve ağrıtacağa da benziyor. Bu olumsuzluğun ve ihmalin sorumlusu her ne kadar MHK’nin yaptığı bir yanlış icraatı olmasa da, MHK’nin icra organı olan Hakem İşleri Müdürlüğünün ihmalinden kaynaklandığını rahatlıkla söyleyebiliriz.
İsterseniz şimdi bu günlere nasıl gelindiğini kısaca özetleyelim..

Bildiğiniz gibi 2009 yılına kadar amatör maç ücretlerinin organizasyonu dernekler vasıtasıyla yapılıyordu. Ancak, o dönemdeki TFF-MHK-Dernek çekişmeleri bazı sorunları oluşmasına yol açmıştı. Örneğin bazı derneklerin federasyonun gönderdiği yüksek miktardaki parayı repo yaptığı, yada sorunların arttığı dönemde federasyonun gönderdiği parayı hakemlere verdirmeyerek bloke ettirmesi bardağı taşıran son damla olmuştu.
Dernek açıkça TFF ve MHK’ye meydan okuyordu. MHK’de dernek yöneticilerini haklı – haksız, bazen çok objektif olmayan bir şekilde ve keyfi uygulamalarla o kişileri sistemin dışına atmıştı. Yaşanan bu olumsuzluğu gören TFF yönetimi Ahmet Güvener’e bu sorunu çöz talimatı verdi. Güvener de, FYS (Futbol Yönetim Sistemi) sistemine entegre edilmiş AFYS (Amatör Futbol Yönetim Sistemi) yazılımını gerçekleştirdi.
 Bu sistem de 4 tane ana bölüm vardı..
1-             Hakem İşleri Müdürlüğü
2-             İl Hakem Kurulu
3-             AFYS (Futbol Yönetim Sistemi Sorumluları)
4-             Muhasebe.
Bu dörtgen, sistemi öğrenene kadar büyük sıkıntılar yaşadı.
MHK, sistemi doğru bir şekilde işletmek için dönemin Hakem İşleri Müdürü Sürhat Müniroğlu’na görev verdi.
Hakem camiasının gözü kulağı olan ben, gerek kurul başkan ve üyelerini, hakem işleri müdürünü gecenin bir yarısında aradığıma şahit oldular.
 Sürhat Müniroğlu’nu gece aradığımda bana hep devrem sorma ya “AFYS” sistemi boğuşuyorum diyordu.
Sistem ile ilgili İstanbul’da tüm Türkiye’de ki İHK başkan veya muhasebe sorumlularına kurslar verildi. Bu kursları Hakemin Sesi olarak bizlerde takip ettik.
Sistem küçük çaplı problemler yaşasa da aylık birimler halinde amatör maç ücretlerini hakem ve gözlemcilerin direk banka hesaplarına göndermeye başladı.
Ancak, kontrol işlemi oldukça zaman alan fazla mesai gerektiren bir yapısı vardı. MHK bir şeyi gözden kaçırdı o da Hakem işleri müdürlüğü görevini vekaleten üstlenen Dr. M. Zihni Aksoy’a haddinden fazla görev verdi. Dolaysıyla ileri de yaşanabilecek olumsuzluğun zeminini hazırladı.
Okuyucularımız hatırlayacaklar, görevinin çok fazla olduğunu, herkesin hata yapabileceğini yazdık. Ancak biz yazdık, onlar okudu geçti..!
MHK, Kırıkkale’de yaşan ve hakem camiasının kamuoyunda itibarını sarsan olayı duyduğunda “eyvah” dedi. Hakem işleri müdürlüğünün önemi bir kez daha ortaya çıktı. Ve peşinden Avrupa ilişkilerini yürüten ve çok başarılı olan Burçin Keskin’i bu göreve atadı.
Fakat TFF başkan ve yönetimi şu talimatı verdi; “Kırıkkale olayının sonuna kadar gidin”.
Şimdi ise TFF yönetimi tüm illeri masaya yatıracak. Futbol il temsilcilerie ve amatör federasyona bir yazı göndererek illerinde kaç maç oynandığının raporunu istiyor.
Olumsuzluk sadece Kırıkkale’de mi yoksa başka illere de sıçrayacak mı?
Burçin Keskin aman dikkat!
Genç kardeşim ateşten bir gömlek giydin. Burası adamı vezir de eder, rezil de. Bir anda başın göğe de erebilir, bir anda tepetakla da gidebilirsin. Fazla mesai yaparak AFYS sistemin işlerliğini iyi kontrol et.
MHK’den kaynaklanan ve kamuoyunda yankılanan bu olaydan,  çok başarılı olduğu görünen MHK yara aldı. Belki ligin devre arasında bile bazı MHK üyeleri de değişebilir.
Bu konuda ilerleyen günlerde TFF yönetimi “ ey suçlu ayağa kalk” diyebilir veya sineye çeker yoluna da devam edebilir.
MHK başkanı Zekeriya Alp’e buradan bir çağrı yapıyorum. Hakem işleri müdürlüğünü lütfen daha fazla önemseyiniz ve kontrol ediniz.
Hakem camiası şunu asla unutmasın. Başlarını 2 şey ağrıtabilir..
 
1-                   Para işleri
2-                   Gönül ilişkileri
Bu iki unsur tarihler boyunca pek çok kişiyi makamından etmiştir.
Hakemin Sesi olarak bizden uyarması.
Nasıl UEFA hakemlere olaylar olmadan önleyici hakemliği öneriyorsa bizde önleyici yöneticilik görevini yapması için MHK’ye öneri de bulunuyoruz.
 

Etiketler:

MHK

REKLAMLAR Memoil
REKLAMLAR " alt="" />
" alt="" />
FACEBOOK SAYFAMIZ