" alt="" />
" alt="" />
ZİYARETÇİ SAYISI
IP Adresiniz: 3.236.126.101
Online Ziyaretçi: 21
Bugün Toplam: 10349
Dün Toplam: 11458
Genel Toplam: 18501632
HABER ARAMA
 
 
ÖNEMLİ LİNKLER
HAVA TAHMİNİ

Şehir Seçiniz

TÜRKİYE'DEN BİR HADİ TÜRKMEN GEÇTİ

ERCAN DURNA ERCAN DURNA

Tarih: 11 Kasım 2012 Pazar 00:34

Okunma: 3645

Türk sporu yiğit bir evladını kaybetti. Hadi Türkmen Bursa’da yetişen sanayici ve spor adamlarından biri.
Yıllarca sanayici ve işadamı olarak ülke ekonomisine hizmet etti.  Türk futboluna damgasını vuran isimlerin başında gelir. Zor dönemlerde görev kabul eden bu dürüst futbol adamı, TFF’nin yanı sıra gönül verdiği Fenerbahçe’ye de pek çok hizmette bulundu.
 Futbol Federasyonu As Başkanı olarak Türk futbolunun gelişmesi için elini taşın altına soktu. Türk ekonomisinin Afrika’ya açılması için çaba harcadı, Uganda’nın fahri konsolosu oldu.
Gerçek bir sporcu ve hakem dostu idi. Kendisiyle tanışıklığımız 1983 yılına rastlar. Futbol hakemi olmadan önce boks hakemliği yapıyordum. Kendisi federasyon yönetim kurulu üyesi iken tanışıklığımız oldu ve ölümüne kadar görüşmemiz sürdü.
Genetik şeker hastalığına yakalanmıştı. Bu yüzden iki ayağını birden kaybettti. Rahatsızlığını öğrendiğimizde arabamıza atladığımız gibi eşim ve çocuklarımla birlikte kendisini Bursa Mudanya’ da ki evinde ziyaret etmiştik. Kendisi Hakemin Sesi köşe yazarlarındandı. Rahatsızlığı yüzünden çok sıkça yazamıyordu ama gerçek bir hakem dostu idi. Hastalıkla mücadele ederken bile etrafa neşe saçıyordu. Hayata bakış açısı dolu doluydu.
Ankara’da Bilkent’teki Rehabilitasyon Merkezi’nde tedavi görürken bile çevresindekilere yararlı olmak için bir şeyler yaptı ve Ampute Ligi kurulmasını sağladı. Ligin yürümesi için hasta yatağından sponsorlar buldu.
Türkiye’den sonra bir süre Almanya’daki tedavi gördü ama orada geçirdiği bir başka rahatsızlık sonucu kalp damarlarına stent takıldı.
Telefonda sürekli görüşürdük. Hayata gözlerini yummadan önce en son yazısını Hakemin Sesi’ne yazdı ve hakemlerimizin başarılarından gurur duyduğunu söyledi ve son olarak kaleme aldı.
İster güçlü inancınız olsun ve ölümden sonra yaşama inanın, isterse ölümü her varoluşun sonu olarak görün, sevdiğiniz birinin ölümü her zaman acı vericidir. Hayatın her acıya rağmen devam ettiği unutulmamalı.
Sevdiğiniz kişiyi anımsatan nesnelerin bir süre çevrede olması rahatlatıcı etki yapa­bilir ve anılarınızı güçlendirebilir.

Yaşamın içinin nasıl dolduracağını bilemezsen, yaşamı-yaşamını anlamlandıracak bir şeyler üretemezsen, o boşa gitmiş bir yaşamdır. Boşa sürdürülmüş bir ömür, hayata dair hiçbir iz bırakmaz. Kişi, kendi yaşamını da, toplumsal yaşamı da dönüştürmek için çabaladığı ölçüde; yaşam anlam kazanır ve iz bırakır hale gelir. İnsan, yaşamı, içinde bulunduğu toplumsal çevreyi ve doğayı dönüştürme gücüne sahip bir varlık olarak, geçmişin ve bugünün izlerini sürerek kendi yaşamını yeniden kurgulayabilir.
Merhum Hadi Türkmen, hayat yolculuğunda yürürken, hep kalıcı ve düzgün “iz”ler bırakabilme çabası içerisinde olmuş ve bunu başarmıştır.
Değerli çikolata renkli Hadi Türkmen ağabey;  artık hayatta olmayacağın gerçeğine alışmak zor olsa da, senin yaptıklarını ve verdiğin mücadele sonsuza dek sürecektir..
İnsanın sevdiği ve kaybettiği birisi için yazı yazmasının zor olduğu bir ortamda bu yazıyı kaleme aldım. Değerli Hadi Türkmen ağabey mekanın cennet olsun. Nur içinde yat.. Seni asla unutmayacağız.
 

Etiketler:

HADİ TÜRKMEN

REKLAMLAR Memoil
REKLAMLAR " alt="" />
" alt="" />
FACEBOOK SAYFAMIZ