" alt="" />
" alt="" />
ZİYARETÇİ SAYISI
IP Adresiniz: 52.91.185.49
Online Ziyaretçi: 10
Bugün Toplam: 1151
Dün Toplam: 7012
Genel Toplam: 15186815
HABER ARAMA
 
 
ÖNEMLİ LİNKLER
HAVA TAHMİNİ

Şehir Seçiniz

NE CEVHERLERİMİZ VAR DA HABERİMİZ YOK

Tarih:

28 Mart 2013 Perşembe 01:38

Okunma:

3503

Yorum:

0     Yorum Yaz

NE CEVHERLERİMİZ VAR DA HABERİMİZ YOK

NE CEVHERLERİMİZ VAR DA HABERİMİZ YOK

TFFHGD Bursa Şubesi, bir Bursa Hakeminin yazıp yönettiği bu değerli eserin sahnelenmesi için örnek bir tavır göstermiş ve “Çanakkale Şehitlerini Anma Gecesi” düzenlendi.
Bursa İl Hakemi Hasan KAÇAR’ın kaleme aldığı “Cennetin Efeleri” isimli tiyatro eseri, Sivas Lisesi için de bir ilk olma özelliği taşımaktadır. “Kilitli Kapı Çanakkale” ve “Postalsız Osman” gibi Çanakkale konulu tiyatrolarını, önceki yıllarda yayınlayan Hasan KAÇAR’ın “Kilitli Kapı Çanakkale” isimli yayınlanmış bir tiyatro kitabı bulunuyor.
Tiyatro oyununun sahneye uyarlanmasında, Bursa Çimento Fabrikası Ortaokulu öğrencileri rol aldı. 5, 6, 7 ve 8.Sınıf öğrencilerinden oluşan oyuncu kadrosu 23 kişiden oluşmaktadır. Oyunun sahneye uyarlanması ve yönetmenliğini de aynı zamanda okulun Türkçe Öğretmeni olan İl Hakemi Hasan KAÇAR yaptı.
. Anma Gecesi, BTSO Eğitim Vadisi Oğuz Kağan Köksal Tiyatro Salonu’nda,      20 Mart 2013 Çarşamba saat 20.00’da, Bursa Hakem, Gözlemci ve Aileleri ile Bursa Saha Komiserleri ve Ailelerinin katılımıyla gerekleşmiştir. Gecede sahnelenen “Cennetin Efeleri” oyunu ilgiyle izlenmiş, şehitlerin şanlı hatırasıyla dolu sahneler, izleyenleri tarihte bir yolculuğa çıkarmıştır. Şehitler rahmet ve şükranla anılmış, manalı bir gece yaşanmıştır.
Gecenin sonunda TFFHGD Bursa şubesi Başkanı Recep KAYIN, tiyatro oyuncularını, öğrencileri tebrik etmiş ve oyunun yazarı İl Hakemi Hasan KAÇAR’a dernek adına bir teşekkür plaketi sundu.
 
 
 
CENNETİN EFELERİ
“Mekteplilerin Hikayesi”
 
            Çanakkale Savaşı, yalnızca tarihi bir olay değil; içerisinde sayısız kahramanlık hikayesini barındıran bir destandır. Baba-oğul, dede-torun, cephede omuz omuza vermiş ve Çanakkale bir fedakarlık timsali olmuştur.
            Çanakkale Savaşı’nın gönüllerde iz bırakan en nadide tablolarından biri de cephedeki mekteplilerdir. Daha lise çağlarında yaşları 15-16 olan gencecik “Mehmet”ler vatan görevi için cepheye koşmuş ve şehit düşmüşlerdir.
Çanakkale Kara Savaşları sürerken İstanbul Galatasaray Sultanisi (Lisesi), Konya Sultanisi ve Sivas Sultanisi son sınıf öğrencileri cepheye katılmışlardır. İstanbul Galatasaray Lisesi ve Konya Lisesi, kayıtlarda geçen ve tarih sahnesinde yerini alan hatıralar olmuştur. Ancak Sivas Lisesi’nin son sınıf öğrencileri ile ilgili kayıtlar tutulmamış ya da kaybolmuştur. Sivas Lisesi ile ilgili tek bilgi, 1915 senesi son sınıf öğrencilerinin hepsinin cepheye gidip şehit düşmesi ve okulun o sene mezun verememiş olmasıdır.
“Cennetin Efeleri” isimli eser, isimleri ve hikayeleri bulunmayan Sivas Lisesi’nin şehit öğrencilerin aziz hatırası için yazılmıştır. Şehitlerin isimleri ve yaşanan hikayeler tamamen hayal ürünü olup “Çanakkale Savaşı Dönemi”nden hareketle kurgulanmıştır.
Eser, Sivas Lisesi Müdürü’nün, Edebiyat Öğretmeni Mehmet Hoca’nın ve son sınıf öğrencilerinin, Çanakkale Savaşı’na bakışları ve içlerindeki vatan sevdasını konu almaktadır. Eserde, Mehmet Hoca’nın ve bütün öğrencilerin cepheye koştuğu savaşın neticesinde, hem öğretmenini hem de öğrencilerini şehit veren Sivas Lisesi’nin mezun verememesi anlatılmaktadır.
        

Etiketler:

BURSA HAKEMLERİ

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamış

YORUM YAP

Ad Soyad:
E-Posta:
Yorum:
REKLAMLAR Memoil
REKLAMLAR " alt="" />
" alt="" />
FACEBOOK SAYFAMIZ