" alt="" />
" alt="" />
ZİYARETÇİ SAYISI
IP Adresiniz: 52.87.253.202
Online Ziyaretçi: 11
Bugün Toplam: 5585
Dün Toplam: 5976
Genel Toplam: 15441227
HABER ARAMA
 
 
ÖNEMLİ LİNKLER
HAVA TAHMİNİ

Şehir Seçiniz

OKAN BURUK'A BİR CEVAP

Tarih:

30 Ağustos 2017 Çarşamba 00:17

Okunma:

2727

Yorum:

0     Yorum Yaz

OKAN BURUK'A BİR CEVAP

OKAN BURUK'A BİR CEVAP
Okan Buruk, Türkiye’ye yabancı hakem gelsin diye talihsiz bir açıklama yaptı. Bu açıklamayı medya hemen manşetlerine taşıdı.
Konuya girmeden önce Okan Buruk ile yaşadığım bir olayı sizlerle paylaşmak istiyorum. Türkiye Kupası yarı final maçına çıkacağız. Maç Dolmabahçe İnönü Stadyumunda. Takımlar Beşiktaş- Galatasaray Maçta Beşiktaş 2-1 Önde Fatih Terim 65. Dakikada oyuncu değişikliğine gidiyor ben de kıdemli yan hakemim (o zaman yardımcı değil) Arif çıkıyor Okan giriyor. Okan oyuna girerken ben teçhizat kontrolü yapıyorum o ise  hocasına neler söylüyor.. Diyor ki takım mağlup ya beni oyuna sokuyor ceza alayım diye.. Diğer söylemleri yazmıyorum bile..
Ben de içimden diyorum ki; bu oyuncu orta sahadan hücuma dönük oyuncu. Takımı mağlup katkı yaparım dese ve takımını beraberliğe taşısa yada galibiyette büyük rol oynasa nerde? Adam sadece duygusal takılıyor..! Yani galibiyette para gelecek.. Mağlup olurlarsa ödül yönetmeliğine göre ceza yiyecek.. Kurtarıcı diye oyuna alınan buruk etkisiz futbol oynarken Sergen Yalçın şov yapıyor ve Beşiktaş maçı 3-1 kazanıyor.
Bu söylemler aslında her şeyi anlatıyor. Sadece duygusal takılma.. O günkü zihniyet bugün aynen devam ediyor. Takım iyi giderse puanlar alınırsa hakemler iyi takım puan kaybedince hakemler kötü ve arkasından bir açıklama Yabancı hakem gelsin.
Ey Okan Buruk, bu söylem sürekli baskı altında yıpranan Türk hakemlerine yapılan bir ihanet değil mi? Ufak bir ilçenin güzide takımı olan Akhisar Belediye yöneticilerinin şimdiye kadar hiç de olumsuz açıklamalarına şahit olmadık. Ama senin daha geçen sene 4 maç ceza aldığını biliyoruz.
Öyle bir lig düşünün ki her hafta bir büyük takımın hocası, menajeri, başkanı vs. çıkıyor ve “ bu hakemlerle bu lig bitmez” bu hakem hakemliği bırakmazsa ligden çekiliriz modunda açıklamalar yapsın..
Her maçtan sonra televizyona çıkan birileri hakemlerimiz hakkında " o hakemse ben adam değilim" gibi açıklamalar yapsın.  Sonra gel bu hakemlerden üstün başarı bekle..
Sayın Buruk, böyle söylemlerden nasıl bir medet umuyorsun?
Yabancı hakemlerden medet ummak günü kurtarmaktır sadece, hatta belki onu bile kurtaramamaktır.
Daha önceki yıllarda (1966-1970 ) denendi. Biz o yıllar için Türk Hakemliğinin kara yılları (Utanç yılları) diyoruz. Federasyon Başkanı Rahmetli Hasan Polat bu uygulamaya son vererek bir daha böyle uygulama görmek istemiyoruz diye haykırmıştı.
Hadi diyelim ki günü kurtardık; Bir sene sonra da Türk hakemlere döndük, o adamlar nasıl güvenecekler kendilerine? Yapacakları kritik bir hatada yerlerinin yine yabancı hakemlerle doldurulacağı endişesini kafalarında taşırlarken nasıl iyi maç yönetecekler? Bu söylemler boş söylemler.. Kısacası hayata geçmesi Türk futbolunun teslim bayrağını çekmesi anlamına gelecek olan uygulamadır.
Sayın Okan Buruk, oldu olacak yabancı bir de federasyon başkanı bulalım diye neden açıklama yapmıyorsun?
Daha önceki açıklamalarında yabancı oyuncuların çokluğundan yakınıyordun. Bugün ne oldu da yabancı hakem gelsin diyorsun?
Senaryo hep aynı senaryo. Yönetimler ve teknik direktörler kendi takımlarının kötü oyunlarına kılıf olsun diye dillerine hakemleri doladıklarında zannediyorlar ki hakemleri yanımıza çekeriz.
Sayfalarını doldurmaya çalışan basın 'olay hakemler' listesi yapmaya devam edip, futbolcu ve teknik analizden yoksun futbolcu eskileri ile kadrolarını oluşturdukça da futbolda ilerleme sağlamak hayalden öteye gitmez. Sağlanan başarılar ise bireysel olmanın ötesine gidemez.

Konuyu uzatmanın alemi de yok sanırım, Okan Buruk talihsiz bir açıklama yapmıştır.
Hakemlerimizi basın, teknik direktörler, yöneticiler rahat bıraktığı sürece ve TFF yönetiminin hakemleri şemsiyesi altına aldığında ve yanlarında sonuna kadar durduğunda aslanlar gibi maç yönetirler.
Bunun ötesinde iyi bir futbol -hatta spor- kültürünü yerleştirmeden, iyi yöneticilere sahip olmadan bu sektörün içinde yer alan insanlardan işlerini mükemmel yapmalarını bekleyemeyiz.

 

Etiketler:

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamış

YORUM YAP

Ad Soyad:
E-Posta:
Yorum:
REKLAMLAR Memoil
REKLAMLAR " alt="" />
" alt="" />
FACEBOOK SAYFAMIZ