" alt="" />
" alt="" />
ZİYARETÇİ SAYISI
IP Adresiniz: 3.237.94.109
Online Ziyaretçi: 18
Bugün Toplam: 2683
Dün Toplam: 4971
Genel Toplam: 19193798
HABER ARAMA
 
 
ÖNEMLİ LİNKLER
HAVA TAHMİNİ

Şehir Seçiniz

PMİK DERHAL KALDIRILMALI

Tarih:

02 Mayıs 2020 Cumartesi 15:40

Okunma:

7930

Yorum:

0     Yorum Yaz

PMİK DERHAL KALDIRILMALI

PMİK DERHAL KALDIRILMALI
Sınıf ayrımı, diğer adıyla sınıfçılıksosyal sınıf temelinde bir önyargı veya ayrımcılıktır. Üst sınıfın yararına ve alt sınıfın zararına yapılan bireysel tutum, davranış, politika sistemleri ve uygulamalarını içermektedir. Sosyal sınıf, refah, gelir, eğitim, meslek ve sosyal ağa dayalı bir hiyerarşideki bireylerin gruplandırılması anlamına gelir.

Aynı uçakta gidiyorsunuz, Uçağın 1-2 ön sırasına bir perde çekiliyor oraya Business Class diyorlar yani (İş adamı 1. Sınıf ) diğer taraf ise ekonomi sınıfı.

Şimdi bunun Hakemlik ile ne alakası var diyenleriniz olacak. O zaman anlatalım.
Son 10 yıldır komitelerde sanki bir sınıf ayrımı sözkonusu.

Bir PMİK  (Profesyonel Müsabaka İcra Kurulu) oluşturuldu.

Bunlar atamalardan sorumlu ve aldıkları maaş diğer kurul üyelerinden daha fazla. Diğer komite üyeleri sanki konu mankeni pozisyonunda..

Görevleri nelerdir? 3. ve 2. Lig müsabakalarına yardımcı hakem ataması yapmak.

PMİK NEDEN KURULDU?

2010 yılından önce bazı MHK üyeleri kulüpçüler tarafında kurula sokulduğu iddia ediliyordu. Bu kişilerin de atamaları kulüpçülere bilgi verdileri ve dışarı sızdırdıkları, bölgecilik yaptıkları konuşulmaya başlanmıştı.

Bir de komiteye giren kişilerin zayıf oldukları ve hakemliğe katkı sunamadıkları gerçeği vardı.

Bu söylemlere karşı hakemler daha atanmadan maçımıza bu hakem verilirse istemeyiz diye açıklamalarda bulundular. Hal böyle olunca bazı komiteler maçlara atadıkları hakemleri geri çekmek zorunda kaldılar.

Kulüpçüler kendi bölgelerindeki getirmiş oldukları kurul üyelerine baskı yapmaya başladılar. İster istemez bu üyelerde Türk hakemliğini, genç hakemlerin geleceğini düşünmek yerine günü kurtarmak için kulüpçüleri memnun etmeye çalıştılar.

Böylelikle TFF ve MHK çok zorda kaldı. O dönemin genel sekreteri Ahmet Güvener'in çabaları sonucu Profesyonel Müsabaka İcra Kurulu (PMİK) 2010-2011 sezonunda oluştu.  Başkan ve 2 üye tüm atama sorumluluğunu üstlenirken 6 üye konu mankeni hüviyeti kazandı..!

Bazı kurul üyeleri almış oldukları yüksek maaştan dolayı halinden memnun olabilirler.

PMİK olmak ve atama yapmak zahmetli ve çok stresli bir iş ve can sıkıcı olabilir. Bana ne ben emekliyim bana bu yüksek maaşı kimsede vermez. Ben halimden memnunum diyenler olabilir.

9 tane üye ligleri, hakemi, futbolu ve gündemi takip eden özellikleri olan kişilerden olsun, o zaman liglerdeki hakem atamaları daha adaletli daha adil ve daha doğru olmaz mı?

10 senedir sistem böyle giderken gelecek ile ilgili Türk hakemliği adına kaygılarımız var.

PMİK ne hakem yetiştirmeye nede adaletli atamalara çare olamadı.

Tam tersine kulüpçülerin de komiteye güven duymamasına neden oldu.

Önerimiz; Türk hakemliğini iyi analiz eden, genç hakemleri tanıyan, ahbap - çavuş ilişkisinde olmayan, derslerini iyi çalışan vede objektif ve tarafız olan, bölgecilik yapmayan tüm kurul üyeleriyle tüm maçların atamaları birlikte yapılmalıdır.

Atamalarda tüm kurul üyeleri aynı masa etrafında toplanmalı ve bir hata varsa anında uyarmalı. Atamalar PMİK üyelerini keyfine bırakılmamalı
.
Şuanda PMİK’te başkan Zekeriya Alp’i saymaz isek 2 İzmirli olan Oğuz Sarvan ve Ünsal Çimen görev yapıyor. Kamuoyundaki izlenimler Türk hakemliğini İzmir yönetiyor algısını oluşturuyor.

Hakemin Sesi olarak biz kişilerle uğraşmıyoruz. Komite içinde atama konusunda tecrübeye sahip olduklarına da inanıyoruz ancak bir elin nesi var 9 elin gürleyen bir sesi olduğuna inanıyoruz.

Bu sistem Türk hakemliğine çare olamayacağı apaçık ortada.

Pandemi sonrası ve yeni sezonda "bu sistemden vazgeçilmeli".

İddia ediyoruz 2020-2021 sezonu çok daha hakemlik açısından iyi olacağına adımız gibi inanıyoruz.

Başkan Zekeriya Alp, futbolu bilen Milli takım forması giymiş, son 10 yıldır da hakem camiası içerisinde bulunmuş, saygı gören bir yönetici olarak bazı kişilerin tesiri altında kalmadan bu konuyu masaya yatırılmalıdır.

Hele anlat neye erdin?
Bir nefes kadarlık ömrü
Kimden aldın kime verdin..?
  

Etiketler:

YORUMLAR

Pmik mi ? Adamsayarmi oda
Merhabalar Hocam. Pmik dediğimiz yada bildiğimiz iyi maç yöneten iyi not ile dönen hakemin tekrar en kısa sürede maça gitmesini sağlayan sistemdir. MHK üyesine söylersin hocam ben maça gidemiyorum diye . Mhk Üyesi : Hocam maçları Pmik dağıtıyor biz müdahale edemiyoruz der. Sanirim pimikte te herhalde sistem olarak kendiside dayicilara çalışıyor
05 Mayıs 2020 Salı 02:33

YORUM YAP

Ad Soyad:
E-Posta:
Yorum:
REKLAMLAR Memoil
REKLAMLAR " alt="" />
" alt="" />
FACEBOOK SAYFAMIZ