" alt="" />
" alt="" />
ZİYARETÇİ SAYISI
IP Adresiniz: 3.237.94.109
Online Ziyaretçi: 25
Bugün Toplam: 3337
Dün Toplam: 4971
Genel Toplam: 19194452
HABER ARAMA
 
 
ÖNEMLİ LİNKLER
HAVA TAHMİNİ

Şehir Seçiniz

SANDIKLI ARTIK SADECE TERMAL İLE KONUŞULMAYACAK!

Tarih:

01 Mayıs 2020 Cuma 00:35

Okunma:

6265

Yorum:

0     Yorum Yaz

SANDIKLI ARTIK SADECE TERMAL İLE KONUŞULMAYACAK!

SANDIKLI ARTIK SADECE TERMAL İLE KONUŞULMAYACAK!
Yeni Koronavirüs Hastalığı (COVID-19), ilk olarak Çin’in Vuhan Eyaleti’nde Aralık ayının sonlarında solunum yolu belirtileri (ateş, öksürük, nefes darlığı) gelişen bir grup hastada yapılan araştırmalar sonucunda 13 Ocak 2020’de tanımlanan bir virüs olarak ortaya çıktı. Daha sonra bütün dünyaya yayıldı ve yaşamını yitirenler sayısında oldukça bir artış gözlendi.
Bu durum karşısında şaşkın ve çaresiz kalan ülkeler
COVID-19 (Yeni Koronavirüs Hastalığı) 'na yakalanmamak İçin çareler aramaya koyuldular.
Sağlık Bakanlığımız da 14 kural belirledi ve ülke insanımızın bunlara uymasını istedi.
Bir taraftan bilim adamları bu ölümcül virüsün aşısını bulmaya çalışırken diğer taraftan virüse yakalanmamak için teknolojiyi devreye sokmaya çalıştılar.


SANDIKLI SADECE TERMAL İLE KONUŞULMAYACAK!

Afyonkarahisar iline bağlı Sandıklı İlçesinden müjdeli bir haber geldi.
Afyonkarahisar Futbol hakemi Cem YAVUZ, Sandıklı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi işbirliği ile Covid 19 sosyal mesafe cihazı ve uyarı cihazı geliştirdiler. 
Afyonkarahisar Futbol hakemi ve Sandıklı OSB Bölge Müdürü Cem Yavuz ve Ali Çetinkaya Ortaokulu öğretmeni Adil Yavuz, , Covid 19 virüsüne karşı sosyal mesafe ve uyarı sistemi düşündüler. Bu fikirlerini projeye dönüştürebilmek için, Sandıklı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Şenel Yavuz ile irtibata geçip fikirlerini bildirdiler. Şenel Yavuz, okul öğretmenlerinden Tesisat Teknolojisi ve İklimlendirme Alanı Şefi Ali Demir ve Elektrik Elektronik Teknolojisi Alanı Şefi Nusrettin Yeşilyut’, Mobilya İç Tasarım Şefi Hamza Orhan proje fikri hakkında bilgilendirme yaparak, prototipinin yapılması noktasında, projeye yardımcı olunmasını istedi. Sandıklı Kaymakamı Eflatun Can Tortop'a konu aktarıldı. Teknolojiye olan hayranlığı ile tanınan Tortop ise en kısa sürede yapılması talimatını verdi.
Yapılan çalışmalar sonrasında “sosyal mesafe  ve uyarı cihazı” geliştirildi.
SOSYAL MESAFE CİHAZI
Sosyal Mesafe Cihazı; kullanan kişi bir başkasına sosyal mesafe olarak kabul edilen 150 cm ve daha az yaklaştığında sesli olarak uyarı veriyor.
Böylece virüsün yayılmasının engellenmesi sağlanılmaya çalışılacaktır. Bu cihaz masa başında görevli personellerin sosyal mesafeyi korumaları konusunda da kullanılabilecektir.
CİHAZDA NELER KULLANILDI?
Sosyal mesafe cihazında Arduino Nano, HCSR04 mesafe sensörü ve buzzer kullanıldı. 

UYARI CİHAZI
Uyarı Cihazı; üç fonksiyonlu bir cihazdır. Uyarı cihazının 1. işlevi 25 dakika da bir el hijyeni yapmamız için sesli uyarı veriyor. Kullanılan Arduino Nano içerisine atılan program ile 25 dakikada bir kullanılan buzzerin çalışması sağlanıyor. Buzzer kesik kesik 5 sn öterek uyarı görevini yerine getiriyor.
Uyarı cihazının 2. İşlevi; vücut sıcaklığını sürekli olarak ölçmektedir.
Covid 19’un semptomlarından birisi olan vücut sıcaklığının 37,5 santigrad derecenin üzerine çıkmasıdır. Kullanıcının vücut sıcaklığı 37,5 santigrad derece ve üzerine çıktığında uyarı ledi sürekli yanarak vücut ısısının eşik değerini geçtiği noktasında uyaracaktır.
Uyarı cihazının 3. İşlevi; elimizi yüzümüze doğru götürdüğümüzde, dokunmaya fırsat vermeden set içerisindeki buzzer sürekli olarak çalacaktır. Kişi elini yüzünden uzaklaştırana kadar buzzerin ses vermesi devam ediyor. Böylece unutarak elimizi yüzümüze dokunmamız engellenecektir. Bu uyarı işlemi  MPU6050 ivme sensörü ile gerçekleştirilmektedir.
Uyarı cihazı setimizi kullanmadığımız zamanlarda kapatma işlemini yapan kapama butonu ve seti çalışır hale getiren başlatma butonu bulunmaktadır.  
Sosyal mesafe ve uyarı cihazında kullanılan dip elemanlar yerine SMD elemanlar kullanılarak daha küçük boyutlara ve güçlere indirilebilir.
Bu projeye Sandıklı Kaymakamı Eflatun Can Tortop’da destek vermiş, Sandıklı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Afyonkarahisar Futbol hakemi Cem Yavuz’unda katkılarıyla güzel bir proje ortaya çıkmıştır.
Hakemin Sesi olarak böyle güzel ve sağlık açısından da son derece önemli projeye destek ve emek verenleri tebrik ediyoruz.
Umarız bu projenin peşinden futbol hakemlerimizin müsabakalarda 9.15 kuralını açmada yaşadıkları zorluğu aşacak yeni bir ürün ile karşımıza çıkmalarıdır.

KİMLER KULLANABİLİR?

Bu ürünü masa başında çalışan özel ve kamu mensupları, banka memurları, Vefa Destek Grubu çalışanları, sağlık görevlileri, Emniyet ve Jandarma mensupları ve vatandaşla yakın ilişkide olan lokanta, büfe, restaurant ve otellerde çalışan elemanlarda kullanabilirler.
Ayrıca virüse yakalanmamak adına vatandaşlarda kullanabilir. 

Etiketler:

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamış

YORUM YAP

Ad Soyad:
E-Posta:
Yorum:
REKLAMLAR Memoil
REKLAMLAR " alt="" />
" alt="" />
FACEBOOK SAYFAMIZ