" alt="" />
" alt="" />
ZİYARETÇİ SAYISI
IP Adresiniz: 18.212.239.56
Online Ziyaretçi: 7
Bugün Toplam: 3559
Dün Toplam: 5420
Genel Toplam: 15944224
HABER ARAMA
 
 
ÖNEMLİ LİNKLER
HAVA TAHMİNİ

Şehir Seçiniz

TATLI TATLI ATAMALAR!

Tarih:

04 Kasım 2018 Pazar 23:01

Okunma:

3050

Yorum:

0     Yorum Yaz

TATLI TATLI ATAMALAR!

TATLI TATLI ATAMALAR!
Değerli okuyucularımız her insan hata yapar. Hata yapmam diyen yalan söyler. İnsandır bu, Hata yaparak öğrenir bazı şeyleri. Önemli olan yapılan hatanın farkına varmak ve bir daha yapmamaktır.
Hata yapan insana yaptığı hatayı söylesen bir türlü kabul etmez.
Mesela MHK’da Serdar Tatlı’ya desek ki; atamalarda hata yapıyorsun. Bir türlü kabul etmez.  Onun için bu yazılanların önemi yokmuş gibi bizleri hemen yanındakilere hayıflanarak bak benim için bunları yazmış der.
Bizim Serdar Tatlı ile hiçbir alıp veremeyeceğimiz yok. Bizler bu camiada her şeyin adaletli olması için yıllardan beri çaba sarf eden bir haber portalıyız. Nasıl hata yapan hakem dinlendirilmeye alınıyor tekrarladığında klasman düşüyorsa burada da işini yapamayan gitmeli yerine daha az hata yapan gelmelidir.
Ataların dediği gibi “Hatasız kul olmaz.” Yapılan her hatanın ardından bir sonuç çıkar ortaya. Aslında bu sonuç bir hayat dersidir. Yaptığımız hatanın yanlış olduğunu ve bize olan getirilerini anlamış oluruz. Kendi kendimize sinirlenip kızarız. “Neden böyle bir şey yaptım?” diye saatlerce düşünürüz. Daha sonra da kendimize bir daha hata yapmayacağımıza dair söz veririz.
Acaba yöneticiler de böyle düşünürler mi?
Kim ne derse desin, kim ne yazarsa yazsın ben işime bakarım mantığı ile hareket edenler acaba empati nedir bilmiyorlar mı? Empatinin ne demek olduğunu bilmiyorlarsa başkalarını düşünme zahmetinde de bulunmuyorlar mı hiç?
Adalet dağıtan birimin bir parçası olan hakemlerin alın terlerinin de vebali var. Bazen de oturup öz eleştiri yapmalı insan.
Şimdi gelelim atamalarda neden hata yapıldığına..
Daha önce Oğuz Sarvan’ın MHK başkanı olduğu dönemde Silivri Klasis Otel’de bir ay boyunca kampı takip etmiştim. Orada Oğuz Oğuz Sarvan, birgün odasına beni davet etmiş ve atamalar için alınan programın nasıl işlediğini anlatmıştı.
O programda;  hata kriterleri sisteme işleniyor hata yapıldığında anında sinyal veriyordu.
Örneğin;
Atama prensibinde nota göre sıralama yapılmalı ve ona göre maç verilmeli,
Bir hakem aynı takım maçına kaç haftada bir çıkmalı,
Hakemin doğum yeri neresi ve nerede yaşıyor.. gibi kriterler giriliyor ve maç ataması yapılıyordu.
Ben Serdar Tatlı’nın neye göre atama yaptığını çözemedim.
Sisteminin kendi içinde olabilir. Ancak atamalara bakıldığında bir sürü hatanın olduğu görülüyor.
Atamalar ilgili önce bir bilgi vereyim. PMİK Süper Lig ve 1. Lig hakemlerinin atamasını yapıyor.
2. lige Serdar Tatlı bakıyor.
3. ve bölgesel lige ise Bölgesel Hakem Kurulları atama yapıyor.
Şimdi gelelim Serdar Tatlı’nın verdiği maçlara..
Örneğin Size İstanbul’dan iki örnek vereyim..
Cihan Ataş: Darıca Gençlerbirliği maçında hakem olarak düdük öttürüyor, 2 hafta sonra yine Darıca maçına veriliyor bu sefer 4. Hakem.
Ozan Bileyci;Tarsus İdman yurdu maçını yönetiyor 3 hafta sonra yine aynı şehirde 4. Hakem.
Şimdi Serdar Tatlı burada durup bir düşünmeli. 2 hafta önce aynı şehirde maç yöneten hakemi neden peşpeşe aynı takımın maçına 4. Hakem olarak atar?
Bizim ülkemizde futbol maçları sanki bale yapar gibi mi oynanıyor? Taraftarların kazanma hırsını hiç mi düşünmezler?
Burada hakem kazanılmak mı isteniyor yoksa kurtlar sofrasına yem olsunlar zihniyeti mi hakim olunması isteniyor?
Bir de farklı şehirlerden hakemler birlikte maç yönetiyorlar. İlk defa otelde tanışıyorlar yapılan bir memorandum ile maça çıkıyorlar.
Madem öyle Süper lig’de de aynı uygulamayı yapın.
Cüneyt Çakır’a neden hep Bahattin Duran ve Tarık Ongun veriliyor.
Fırat Aydınus’a Neden Aleks Taşçıoğlu ve Serkan Ok veriliyor?
Başka Üst klasman Yardımcı hakemi mi yok?
Bunun adı ben vitrine bakarım alt ligler daha önemsiz mantığı mı?
Öyle farklı hatalar var ki; Mesela bir hakem koşamıyor ve 6-7 hafta bekliyor. Sezon sonunda bir bakıyorsunuz koşan hakemlerden daha fazla maç almış. Koşamayan hakemler koşan hakemlerden daha fazla maç almamalı. Hakem iyi ise maça gitmeli ama bunun da bir kriteri olmalı.
Bazı hakemler iyi puan almalarına rağmen bir bakıyorsunuz haftalarca maç alamamış. Bir bakıyorsunuz bir hakeme peşpeşe 5 hafta maç gelmiş.
Bunu birileri Serdar Tatlı’ya anlatmalı yada Serdar Tatlı hangi kriterlere göre maç veriyor o bize anlatmalı ki biz de bilelim.
Her insan mutlu olamamaktan yakınır. Ne yapsa mutlu olamadığını, mutsuzluğun onun peşini hiç bırakmadığını söyler ama mutluluk sadece size bağlı değildir ki.
Ülkemizde maç alan mutlu maç alamayan mutsuz hüviyetindedir.
Umarım bir gün herkes empati kurmayı öğrenir ve hiç kimse acı çekmez. Güçlü olun ve hayatınızın başrolünde değil yönetmen koltuğunda olun. Çünkü bu hayat sizin, bir başkasının değil!
Çözüm önerimiz ise MHK’ya..
Sadece Süper Lige ve 1. Lige odaklanmayın. PMİK ve MHK üyeleri 2. ve 3. Lig için de devreye girmeli ve hakem atamalarındaki yaşanan hatalar asgariye indirilmeli yada toptan çözüm üretilmeli..
 
    

Etiketler:

YORUMLAR

Reşit Şahin
Serdar TATLI' yı Özetlemeye gerek yok. Kendi bölgesindeki Sermet Toktaş Açıkca yazmış "BÖLGECİLİK" yaptığını. Maç vermek değil Hakemliğin geleceğini düşünün biraz. Daha ligin 12. haftası Maç sayılarına bakarsanız. "ADALETSİZLİK" ortada!!!!
08 Kasım 2018 Perşembe 12:02
serkan genç
Sermet hocam; 2sene önce senin ilinde 10 maça çıkmış hakemi yan hakemliğe düşüren ve senin bölgende 5 maça çıkmış 7 maça cıkmış adamı c klasman hakemi yapanda serdar hocan ve o bölge sorumlusu diğer hocalarındı.bence serdar hocana sahip çıkacağına kendi ilinde hakkı yenmiş 10 maçla yardımcılığa düşen hakeminede sahip çıksaydın seni anlardım.Gereksiz bir sahipleniş örneği göstermene gerek yok bu bölgede diğer bölgelerde serdar hocanı gayet iyi tanıyıp güzelde yâd ediyorlardır ki adalet tecelli ediyor.Bak o aldığı 5 maçlık adam c klasmanda 3 maça çıkabildi düştü yar oldu mu olmaz başkasının hakkını yer ve yedirirsen olmaz oldu sanırsın ama olmaz bi yere kadar.Bu sadece bizim gördüğümüz adalet tek tek yerini bulacak yavaş yavaş,sıra hocan ada gelecek ha görümüyüz orasını da Allah bilir.Saygılar.
07 Kasım 2018 Çarşamba 15:49
sermet toktaş
Bunu yayınlayın.Ercan hocam size bu haberi yakıştıramadım.9 MHK üyesi var, neden diğer bölgelerden örnekler vermiyosunuz.Serdar Hocam bu bölgenin tekrar canlanmasında katkısı olan bir değeridir. Serdar Hocamızın gelmeden önceki klasman hakem sayısına ve şimdiki klasman hakem sayısına bakın.Bu haber bence gereksiz bir haber olup tamamen Serdar Hocamızı yıpratma haberidir. Bölgemizin değerlerine sahip çıkalım. Ve her zamanda ben bölgemizin değerlerine sahip çıkacağım Teşekkürler...
06 Kasım 2018 Salı 00:55
KAMİL YILMAZ
İşte sizlerde gelecek vaadeden hakemleri açıklayın durun Ercan bey, sıkıntı burda tam olarak "Yönetici" umut vaadediyor mu? Önemli olan o.
05 Kasım 2018 Pazartesi 08:35

YORUM YAP

Ad Soyad:
E-Posta:
Yorum:
REKLAMLAR Memoil
REKLAMLAR " alt="" />
" alt="" />
FACEBOOK SAYFAMIZ