" alt="" />
" alt="" />
ZİYARETÇİ SAYISI
IP Adresiniz: 52.91.39.106
Online Ziyaretçi: 12
Bugün Toplam: 2058
Dün Toplam: 3528
Genel Toplam: 16198669
HABER ARAMA
 
 
ÖNEMLİ LİNKLER
HAVA TAHMİNİ

Şehir Seçiniz

TFF'DEN MAÇA ÇIKMAMA KARARI!

Tarih:

02 Ocak 2019 Çarşamba 12:52

Okunma:

1359

Yorum:

0     Yorum Yaz

TFF'DEN MAÇA ÇIKMAMA KARARI!

TFF'DEN MAÇA ÇIKMAMA KARARI!
Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), artan şiddet olayları nedeniyle 4, 5 ve 6 Ocak 2019 tarihlerinde Türkiye genelindeki tüm amatör futbol müsabakalarının alınan karar gereği oynanmayacağını açıkladı.
Son zamanlarda amatör futbol karşılaşmalarında artan şiddet ve yaşanılan üzücü olaylar nedeniyle; bu hafta 4, 5 ve 6 Ocak 2019 tarihlerinde Türkiye genelinde yapılacak tüm amatör futbol müsabakaları TFF Amatör İşler Kurulu'nun aldığı karar ile oynanmayacak.
İBB Bayrampaşa Stadı'nda oynanan maç öncesinde, aralarında geçmişten husumet olan iki takımın taraftarları stat çevresinde karşı karşıya geldi. Olaylarda Küçükköysporlu iki taraftar yaralanırken, bir kişi gözaltına alındı.
Yoğun güvenlik önlemleri altında başlayan maç 1-1 devam ederken, yaralanan Küçükköyspor taraftarının vefat haberi stada ulaştı.
İstanbul Süper Amatör Lig 6. Grup'ta Yıldırım Bosnaspor ve Küçükköyspor arasında oynanan karşılaşma öncesinde olaylar çıkmış ve 17 yaşındaki bir taraftar hayatını kaybetmişti. Bu olayın ardından TFF de bu haftaki tüm amatör müsabakaları oynatmama kararı aldı.
 
Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) resmi sitesinden konuya ilişkin yapılan açıklama şöyle:
"Son zamanlarda amatör futbol karşılaşmalarında artan şiddet ve yaşanılan üzücü olaylar nedeniyle; bu hafta 4, 5 ve 6 Ocak 2019 tarihlerinde Türkiye genelinde yapılacak tüm amatör futbol müsabakaları TFF Amatör İşler Kurulu'nun aldığı karar ile oynanmayacak."
 
Bir Yorum
 
TFF, bu kararı almakla geç bile kalmıştır. Futbol federasyonu, futbolun içindeki olguların hemen hemen hepsinden sorumludur. Düzgün bir işlerlikle devamını sağlayabilmesi için de cezai müeyyideleri mevcuttur. Bunlar, ihtar, yarışmadan men, hak mahrumiyeti, seyircisiz oynatma, saha kapatma, para cezası, tescil iptali ve küme düşürme şeklinde icra edilmektedir.

Bizler yaptığımız haberlerin çoğu hakeme karşı saldırılardır. Keşke bu gencin öldürülmesi olmasaydı da TFF böyle bir karar almasaydı.

Spor, özellikle futbol günümüzde devasa bir endüstri bir sanayi haline gelmiştir. Bu büyüme ve gelişme çok faydalı olmakla birlikte birçok olumsuzluğu da beraberinde getirmiştir. Müsabaka öncesi, sırası ve sonrasında saha içi ve saha dışında birçok şiddet ve düzensizlik olayının vuku bulması neticesinde bazı yasal düzenlemeler yapılmış ve tedbirler alınmıştır.

Alınan bu kararlar uygulamaya geçildiğinde aksamaya başladığı belirtiliyor. Şiddet ve düzensizlik olaylarına karşı yasal çerçeve içerisinde alınan tedbirler ile uygulanan yaptırımlar fanatiklerin gözünü korkutmalı.

Spor, özellikle seyirci, şampiyon ve madalya üçlüsünden oluşuyor.

Spor görsel yönü ön plana çıkan, kitleleri peşinden sürükleyen, politika ve ideolojilerin reklam aracı olabilen, anlam değişikliğine uğratılarak ticaretleştirilen insani etkinlik olarak karşımıza çıkmaktadır.

Günümüzde çok büyük kitleleri etkisi altına alan futbol, çok ciddi sorunları da beraberinde getirmiştir. Özellikle son yıllarda gerek ülkemizde gerekse dünyada ciddi seyirci olayları yaşanmaktadır. Çok problemler oluşuyor ve  bunun sonucu ise saha içi ve dışı şiddet olayları olarak karşımıza çıkıyor.

Sanki spor ile şiddet yakın akraba gibi oldu..!

Başarıyı hedefleyen takımlarda, başarısızlık anında meydana gelen hayal kırıklığı, kaygı ve stres taraftar ve sporcuların centilmenlik dışı eğilimlerini de artırmaktadır.

Özellikle taraftar gruplarının içindeki gençler, kültür düzeyi düşük olan yetişkinler henüz sosyalleşmedikleri için saldırganlık eğilimlerini denetleyemeyip, ekip başlarını da taklit ederek saldırgan tutum ve davranışları sergileyebiliyorlar.

Hakem; seyirci, futbolcu ve rakip takımlar arasında köprü görevi görmekte, bir yandan da oyunun önceden belirlenmiş kurallar çerçevesinde değerlendirilmesini yapmaktadır. Günümüzde çağdaş hakem; futboldaki değişimleri izleyen, FIFA ve Merkez Hakem Kurulu talimatlarını takip edip uygulayan, hızlı ve tempolu oyunun getirdiği fiziksel ve zihinsel yeteneklere sahip, futbolla ilgili yayınlanan yayınları takip eden, hakemlik kurumunun prensiplerine saygılı, arkadaşlarına ışık tutan, kendine güvenen, mütevazı, bilgili, görgülü ve kültürlü bir portre çizen kişi olarak tanımlanmıştır.

Unutulmamalıdır ki futbol bir hatalar oyunudur ve hakemlerde bu oyunun bir parçasıdır. Nasıl ki yöneticiler yanlış yönetim uygulamaları yapıp, antrenörler yanlış taktik verip, yanlış takım sahaya sürüp, futbolcular özel hayatlarına dikkat etmeyip, kaleciler tutabilecekleri topu konsantre eksikliğinden tutamayıp takımın başarısızlığında büyük rol sahibi oluyorlarsa hakemlerinde hata yapabileceğini unutup onları hemen suçlu ilan etmek yanlıştır.

Hakemlerin vermiş olduğu hatalı karaların futbolun bir parçası olduğunu kabullenmeden hakemlerin taraflı ve suçlu ilan edilmesi, futbolda yaşanan şiddet olaylarının sorumlusu oldukları yönündeki görüşü hakim kılmaktadır.

Bu olaylar artık son bulmalıdır. Yasada yetkileri belirlenmiş kişiler görevlerini layıkıyla yerine getirmeliler. Hakemler de görevlerini yerine getirirken her iki takıma da eşit mesafede olmalı, çaldığı düdükler ve kaldırdıkları bayraklar adil olmalıdır.

TFF bu kararı almakla geç bile kalmıştır. Bundan böyle Muhammed Yücel’ler ölmesin, bundan böyle hakemlere saldırılar dövmeler olmasın.
Bu görüntüler artık tarihe karışmalı

  Etiketler:

YORUMLAR

KAMİL ŞENER
ÇOK GEÇ KARAR BİZLER 1993DE DAYAK YEDİK ANKARADA ŞİMDİ BUNLAR OLUYOR YAZIK O ARKADAŞLARIMA MHK İHK NA GELMEK VE MAKAM ALMAKLA OLMUYOR CESARETİ GÖSTERECEKSİNİZ HERSEY PARA VE MAKAM DEĞİLDİR BENİM ADAMIM SENİN ADAMIN DEĞİLDİR TESERKKÜRLER FUTBOL FEDERASYONU VEVE BUKARARI ALAN İNSANLARA
02 Ocak 2019 Çarşamba 15:31

YORUM YAP

Ad Soyad:
E-Posta:
Yorum:
REKLAMLAR Memoil
REKLAMLAR " alt="" />
" alt="" />
FACEBOOK SAYFAMIZ