ZİYARETÇİ SAYISI
IP Adresiniz: 3.230.76.48
Online Ziyaretçi: 24
Bugün Toplam: 7055
Dün Toplam: 12322
Genel Toplam: 21703841
HABER ARAMA
 
 
ÖNEMLİ LİNKLER
HAVA TAHMİNİ

Şehir Seçiniz

HAKEMLERE KAMPTA ÖNEMLİ UYARILAR GELDİ!

Tarih:

28 Ocak 2021 Perşembe 16:52

Okunma:

6882

Yorum:

0     Yorum Yaz

HAKEMLERE KAMPTA ÖNEMLİ UYARILAR GELDİ!

HAKEMLERE KAMPTA ÖNEMLİ UYARILAR GELDİ!
 Merkez Hakem Kurulu'nun, 12-20 Ocak 2021 tarihleri arasında tüm Üst Klasman Hakemleri için TFF Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri'nde düzenlediği kampta, hem son haftalarda karşılaşılan önemli pozisyonlar analiz edildi, hem de 2020-2021 futbol sezonunun ikinci yarısında uygulanması gereken talimatlar hatırlatıldı.

Ülkemizde son müsabakalarda Özellikle ayağa basmalar neticesinde sakatlıklar çoğaldı.
Bu basmalara bazı hakemlerimiz kart çıkarırken bazıları da es geçti. Görünen o ki eğer hakemlerimiz bu uygulamaya ayrı bir özen göstermeleri lazım. Yoksa Kasap diye tabir edilen futbolcular çoğalacak..!

KAMPTA HANGİ KONULARA DEĞİNİLDİ?


* Maç Hazırlığı

Hakem ekibinin maç öncesi sorumluluk paylaşımını yapacağı toplantı çok önemlidir. VAR ile iletişim de bu toplantıda detaylı çalışılmalıdır. Ayrıca maç günü stadyumda yapılan ve kulüp temsilcilerinin de katıldığı eşgüdüm toplantısında önleyici yaklaşımlar sergilenmelidir. Bu toplantıda maç sırasında karşılaşılabilecek problemlerin çözümleri belirlenmelidir.

* Teknik Alanların Yönetimi

Hakemlerden maç sırasında Teknik Alandaki sorumluların görevlerini yapmalarına yardımcı olmaları istenmiştir. Ancak hakem kararlarına itirazlarda kullanılan beden dili ve kelimeler, kabul edilebilir seviyeyi aştığı anda 'sıfır tolerans' ile cezalandırılmalıdır.

* Ayağa Basmalar

Hem ülkemizde hem de diğer ülkelerin liglerinde en çok karşılaşılan pozisyonların başında ayağa basmalar gelmektedir. Bu hareketlerin yönetilmesindeki tutarlılığın arttırılması için çalışmalar yapılmıştır, bu bağlamda;

a. Kazara Ayağa Basmalar: Bilerek olmayan ve geç müdahale kapsamına girmeyen ayağa basmalarda, Sarı Kart gösterilmemelidir.

b. Oynama Mesafesi: Ayağa basmanın olduğu anda, top oynama mesafesinde ise hakemlerin temas noktasına odaklanması gerekmektedir. Rakibin ayağının tam üstüne bastığı durumlar hariç, Sarı Kart gösterilmeyebilir. Hakemlerin bu tip pozisyonlar için yönetim alanı genişletilmiştir.

c. Hız ve Şiddet: Geç kalınmış bir müdahale olarak ayağa basma gerçekleşiyorsa; harekette hız ve şiddet varsa her zaman Sarı Kart gösterilmelidir.

* Kolay Fauller

Hakemlerden akıcı futbola mümkün olduğunca katkıda bulunmaları istendi. Bu bağlamda sahanın her yerinde adil müdahalelere izin verilmesinin gerektiği hatırlatıldı. Oyuncuların olmayan temaslar veya faul için yeterli olmayan temasları abartarak avantaj elde etme çabalarına izin verilmemesi gerektiği görüntülerle aktarıldı.

* VAR Çizgisi

2020-2021 Futbol sezonu başında verilen talimatlar hatırlatıldı.

a. Hakemlerin VAR yokmuş gibi maçları yönetmeleri ve önemli kararların VAR Müdahalesine gerek kalmadan alınmasının gerekliliği vurgulandı.

b. Elle Oynama ve İkili Mücadele pozisyonlarında Oyun Kuralları ve UEFA Talimatları çerçevesinde belirlenmiş kriterlere göre karar verilmesi gerektiği örneklerle anlatıldı.

c. VAR Müdahalesi için hakemin 'açık ve bariz hata' yapmış olması gerekmektedir. Ayrıca VAR hakemi de bu 'açık ve bariz' hatayı hakeme net bir video kanıtla gösterebilmelidir. Bu durumlarda gereken doğru iletişim modelleri üzerine de çalışmalar yapılmıştır.

Etiketler:

YORUMLAR

Mustafa KAZANLI
Mhk'nin artık sećimle belirleneceģo kesinleştikten sonra Ankara merkezli 2 aday Selçuk Dereli ve Bünyamin Gezer'in, İstanbuldan ise sezon sonu hakemliği bırakacak olan F.Aydınus'un başakanlik ićin şimdiden yakınlarina adaylık hazırlıgı yaptığı hatta daha bombası Ankarada geçen hafta Fırat hoca ve S.Dereli'nin bir restoranda buluşup bir kać süper lig hakemiyle beraber sohbet ettikleri biliniyor.Bünyamin gezerin ise il hakemlerinin ve bölge hakemlerinin oy kullanma durumuna karşı tabanda çevresi ilan kişlerle hareket edip dipten güç almak istediģi biliniyor.
30 Ocak 2021 Cumartesi 22:10

YORUM YAP

Ad Soyad:
E-Posta:
Yorum:
REKLAMLAR REKLAMLAR FACEBOOK SAYFAMIZ