ZİYARETÇİ SAYISI
IP Adresiniz: 3.230.76.48
Online Ziyaretçi: 8
Bugün Toplam: 6712
Dün Toplam: 12322
Genel Toplam: 21703501
HABER ARAMA
 
 
ÖNEMLİ LİNKLER
HAVA TAHMİNİ

Şehir Seçiniz

MHK SEÇİM İLE Mİ BAŞA GELECEK?

Tarih:

26 Ocak 2021 Salı 20:27

Okunma:

7395

Yorum:

0     Yorum Yaz

MHK SEÇİM İLE Mİ BAŞA GELECEK?

MHK SEÇİM İLE Mİ BAŞA GELECEK?
 TFF’ye bağlı kurullar bağımsız oluyor
Milliyet’ten Ayşegül Kahvecioğlu’nun haberine göre;  AK Parti’nin hazırladığı ‘Spor Kulüpleri ve Federasyonları’ Yasası teklifine göre;  TFF ’ye bağlı Tahkim Kurulu, PFDK ve MHK gibi kurulların seçimleri ve yönetimleri, AİHM kararı doğrultusunda ‘TFF’den bağımsız’ hale getirilecek.  Böylece federasyonun ana statüsü değişmiş olacak.
 Üzerinde çalışılan teklife spor camiasından gelen tepkilere rağmen AK Parti, hazırladığı taslak metinden önemli ölçüde geri adım atmadı. Çalışmaya göre spor kulübü başkanları ve yöneticilerinin, kendi dönemleriyle ilgili “bütçe dışı fazla harcamalardan” doğrudan sorumlu olması ve sorumlulukları kapsamında belli cezai müeyyidelerle karşı karşıya kalabilmeleri sağlanacak. Böylece kulüplerin şirketleşmesinin önü açılmış olacak. Teklife göre, Türkiye Futbol Federasyonu’na (TFF) bağlı Tahkim Kurulu, Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK) ve Merkez Hakem Kurulu (MHK) gibi kurulların seçimi ve yönetimi AİHM kararı doğrultusunda “TFF’den bağımsız” hale getirilecek.

Uzun yıllardır üzerinde çalışılan “Spor Kulüpleri ve Federasyonları Yasası”nın hazırlıklarında sona gelindi. Geçtiğimiz hafta, hazırlanan taslak düzenlemenin tartışıldığı ve kulüplerin görüş ve önerilerinin alındığı “Spor Kulüpleri ve Federasyonları Çalıştayı” sonrası teklif metni şekillenmeye başladı. Sezon sonuna kadar Meclis’e sunulması beklenen teklifte spor camiası ile ilgili çok önemli düzenlemeler yer alıyor. Düzenlemenin bazı önemli başlıkları şöyle:
 
Spor kulübü başkanları ve yöneticileri, kendi dönemleriyle ilgili “bütçenin dışına çıkan tüm fazla harcamalardan” doğrudan sorumlu olacak ve bu sorumluluklar kapsamında belli cezai müeyyidelerle karşı karşıya kalacak. Böylece spor kulüplerinin şirketleşmesinin önü açılmış olacak. Ancak AK Parti yetkilileri, bu düzenleme ile profesyonel liglerde daha çok altyapıda yetişen sporcuların oynamasının teşvik edileceğini ifade ediyor.
 
Dernek statüsünden çıkarılacak kulüplerin ilgili tüm işlemleri Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından gerçekleştirilecek.
 
Kulüplerin denetimi kamu eliyle yapılacak.
TFF’ye bağlı Tahkim Kurulu, PFDK ve MHK gibi kurulların seçimleri ve yönetimleri, AİHM kararı doğrultusunda “TFF’den bağımsız” hale getirilecek. Böylece federasyonun ana statüsü değişmiş olacak.
 
Altı aydan fazla hapis veya affa uğramış olsalar bile devletin güvenliğine, anayasal düzene, devlet sırlarına karşı işlenen suçlar ile casusluk, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, yağma, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas gibi yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyeti kırıcı suçtan veya ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık, vergi kaçakçılığı, haksız mal edinme, şike ve teşvik primi suçlarından hükümlü olanlar, spor kulübü başkanı ya da yönetim, denetleme ve disiplin kurulu üyeliği yapamayacak.
 
Milli sporcu ayarı
 
İllerde en az 15 kulüp birleşerek bir “spor kulüpleri federasyonu” kurabilecek ancak bir ilde birden fazla federasyon oluşturulamayacak. Türkiye genelinde ise en az 30 spor kulüpleri federasyonunun katılımı ile bir “spor kulüpleri konfederasyonu” kurulabilecek.
Her federasyonun yönetiminde ilgili branşın milli sporcuları yer alacak.
 

Etiketler:

YORUMLAR

Fahrettin Solmaz
Bu çalışma yaklaşık 3 aydır Ankara kulislerinde konuşuluyor ve artık MHK nin istanbul değil Ankara merkezli bir başkanla yönetilmesi gerektiği sporsever bir siyasi tarafından dillendiriliyor.Bünyamin gzer ve onun sağ kolu olarak bilinen 2 kişi ile birlikte haftalardır Ankaranın çeşitli plazza katlarında bazı eski ve faal hakemlerle toplantı halinde olduklarını ve bu sećime çalistiklarını duyuuyoruz
30 Ocak 2021 Cumartesi 22:03

YORUM YAP

Ad Soyad:
E-Posta:
Yorum:
REKLAMLAR REKLAMLAR FACEBOOK SAYFAMIZ