ZİYARETÇİ SAYISI
IP Adresiniz: 3.236.232.99
Online Ziyaretçi: 17
Bugün Toplam: 1984
Dün Toplam: 8828
Genel Toplam: 23019984
HABER ARAMA
 
 
ÖNEMLİ LİNKLER
HAVA TAHMİNİ

Şehir Seçiniz

TARİHİ BİR YAZI SİZDE ŞAHİDİ OLACAKSINIZ!

Tarih:

05 Ekim 2021 Salı 12:51

Okunma:

901

Yorum:

0     Yorum Yaz

TARİHİ BİR YAZI SİZDE ŞAHİDİ OLACAKSINIZ!

TARİHİ BİR YAZI SİZDE ŞAHİDİ OLACAKSINIZ!
Değerli arkadaşlar.. Hakemin Sesi olarak bir olaya son noktanın konulmasını sizlerin şahitliğine sunacağız.

Ülkemizde sürekli gündemde olan bir konu var: “KURAL HATASI”
Geçen seneki Beşiktaş- Göztepe müsabakasında yaşanan bir pozisyon kural hatası diye gündeme oturmuştu. Bununla ilgili çok sayıda müsabaka gündeme gelmişti..

Edindiğimiz bilgilere göre, Bir yetkili bunu IFAB’a soruyor diyor ki; Kural hataları hangi durumlarda oluşur, bunları bizlerle paylaşır mısınız?

IFAB aşağıdaki yazıyı gönderiyor. Ne yazık ki “UFAK ÇAPTA” yapılan bir eğitimi bile sayfalarına taşıyan TFF, böyle tarihi bir belgeyi kamuoyuna yayımlanmıyor.

Burada suç TFF yönetiminin değil. Belki bu yazıdan haberleri bile yoktur.

İşte Hakemin Sesi farkıyla

KURAL HATASI HANGİ DURUMLARDA GERÇEKLEŞİR..!
 
Hakemlerin kararları sonrası yapılan maç tekrarı başvuruları konusunda genel olarak uygulanan prensipleri anlamanız açısından, aşağıda belirttiğimiz noktaların sizlere faydalı olacağını umuyoruz.

Kural 5 – Hakem, açık şekilde belirtmektedir ki; karar verme açısından, hakemin kanaati(yargısı) ve verdiği karar her zaman doğrudur. Hakemin, bir golün kabul edilip edilmemesi ve maçın sonucu da dâhil olmak üzere, oyun ile ilgili verdiği tüm kararlar nihaidir.
 Hakemin ve müsabakada görevli diğer hakemlerin kararlarına her zaman saygı duyulmalıdır. (Oyun Kuralları 2019/20, s65,)

Bu, şu anlama gelir; örneğin hakem bir köşe vuruşu, serbest vuruş, ofsayt ya da başka herhangi bir karar verdiğinde (oyunu devam ettirme kararı da dâhil), bu karar ilgili kural gereğince/ilgili kurala göre doğrudur. Bu aynı zamanda disiplin yaptırımlarını da kapsar. Sonuç olarak, bu alanlarda verilen kararlardaki bir hata, maçın tekrar edilmesi için bir gerekçe değildir.

*Maçın tekrarına neden olabilecek hatalar; genellikle idari prosedürlerde yapılan ciddi yanlışlarla (örn; bir takımın daha fazla oyuncuyla oynamasına izin vermek) veya kuralın gerektirdiklerinin/gereksinimlerinin yerine getirilmediği goller, penaltılar ve disiplin kararlarıyla sınırlıdır. Bununla ilgili ana/esas örnekler şunlardır:  

*Direk olarak taç atışından veya ESV’den kaleye giren topa gol kararı vermek (top ikinci bir oyuncuya temas etmediği halde),

* Serbest vuruş, penaltı veya köşe vuruşundan kaleye giren toplarda vuruşu kullanan oyuncu ikinci kez topla oynamasına rağmen gol kararı vermek (top başka bir oyuncuya dokunmadığı halde),

*Penaltı vuruşunu kullanan oyuncu kural dışı aldatma(feinting) yaptığında onu cezalandırırken, rakip takım lehine ESV vermek yerine, penaltı vuruşunu tekrarlatmak,
 *Hakemin İkinci sarı kart gösterdiği bir oyuncuyu oyundan ihraç etmemesi,

 *Bir takımın izin verilenden daha fazla oyuncuyla oynamasına veya izin verilenden daha fazla sayıda oyuncu değişikliği yapmasına izin vermek,

 * “penaltı noktasından yapılan vuruşlar” sırasında, bir takım 11’den az oyuncuya sahip olduğunda(sakatlık, kırmızı kart vs), diğer takımı da aynı sayıda oyuncuya indirip eşitlememek (bu durumda sadece “penaltı noktasından yapılan vuruşlar” tekrar edilebilir, çünkü PNYV maçın bir parçası değildir)

Umuyoruz ki bu açıklamalar, sizin için, belirttiğiniz iki pozisyonun hangi kategoriye girdiğini netleştirmektedir. Yani;

*Hakem, bir hakem atışını yanlış yerden yapıp, yanlış takıma verdiyse, bu hakemin bir serbest vuruşu ya da taç atışını yanlış takıma vermesi ya da yanlış yerden yaptırmasıyla tamamen aynıdır; yani hakemin kanaatini içeren bir karardır.

*Bir penaltı vuruşunun kullanımına, ihlal yaptığı iddia edilen rakip oyuncuları cezalandırmamak da hakemin kanaatini içeren bir karardır; bu oyuncuların ihlal yaptığını görmemiştir veya ihlal yaptıkları kanaatinde değildir.

Sonuç olarak, şunu da önemle konfirme etmek gerekir ki: Herhangi bir Karara VAR veya AVAR’ın müdahil olması da yukarıda belirtilen prensipleri değiştirmez. Çünkü:

* VAR ve AVAR da birer maç görevlisidir.

*  Sahada karar verme yetkisi olan tek kişi hakemdir.

 Oyun Kuralları’nın VAR ile ilgili bölümü, VAR veya AVAR’ın herhangi bir hatasının bir maçın geçersiz sayılması için bir temel/gerekçe oluşturmayacağını özellikle belirtmektedir.

*Maçın Geçerliliği: Prensip olarak, aşağıdaki durumlarda maç geçersiz sayılmaz:

* VAR teknolojisinin arızalanması(gol çizgisi teknolojisinde olduğu gibi)

*VAR’ın dahil olduğu yanlış karar(Çünkü VAR bir maç görevlisidir)

*Bir olayı incelememe kararı İncelenemeyen durumların/kararların incelenmesi (Oyun Kuralları 2019/20, s146)

* Umuyoruz ki tüm bu anlatılanlar karşılaşacağınız durumlar için sizlere yardımcı olur.

Etiketler:

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamış

YORUM YAP

Ad Soyad:
E-Posta:
Yorum:
REKLAMLAR www.tokataktuel.com
REKLAMLAR FACEBOOK SAYFAMIZ